W 2024 roku świętujemy niezwykłe wydarzenie – 900. rocznicę utworzenia diecezji lubuskiej. To czas nie tylko do celebracji, ale także do refleksji nad bogatą historią regionu, która sięga głęboko w przeszłość. Górzycy, miejscowości związanej z dziejami diecezji, przyglądamy się tym razem z nieco innej perspektywy. Muzeum Twierdzy Kostrzyn zaprasza Was do podróży w głąb czasu, by odkryć fascynujące sekrety, jakie kryją się za fasadą wieków.

Wystawa czasowa „Gdzie ziemia garnki rodzi… Górzyca przed powstaniem diecezji lubuskiej” przeniesie nas w czasy odległe, kiedy to ziemia górzycka pulsowała życiem codziennej społeczności. Ceramika, jedna z najczęstszych kategorii zabytków odkrywanych podczas badań archeologicznych, stanowi centralny punkt naszego zainteresowania. Jednak to nie tylko zbiorowa ekspozycja, lecz także zaproszenie do intymnego spotkania z dawnymi rzemiosłami i codziennymi obiektami użytkowymi.

– Przekonacie się, że to, co dzisiaj może wydawać się pospolite, wcale nie musiało być takie w przeszłości. Wystawa ukazuje naczynia o różnorodnych rozmiarach, kształtach i przeznaczeniu. Od małych i delikatnych po olbrzymie, ozdobne garnki. Każde z nich niesie ze sobą historię – historię codzienności, pracy, i kreatywności dawnych rzemieślników. Bogactwo zdobień, różnorodność form, technik wykonania – to tylko niektóre z elementów, które czynią tę ekspozycję niezwykle fascynującą – mówi archeolog mgr Krzysztof Socha.

Będzie to nie tylko spotkanie z przeszłością, lecz także z inspiracją. Może to być szansa na odkrycie nowych perspektyw, na zrozumienie, jak wiele tajemnic skrywa się w pozornie zwykłych przedmiotach. Wystawa stanie się mostem łączącym nas z dawnymi dziejami i z ludźmi, którzy kształtowali historię Górzycy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na otwarcie czasowej wystawy archeologicznej „Gdzie ziemia garnki rodzi… Górzyca przed powstawaniem diecezji lubuskiej”, które odbędzie się w piątek, 26 kwietnia 2024 roku, o godzinie 11:00 w sali konferencyjnej Muzeum Twierdzy Kostrzyn, przy ul. Granicznej 1.

Po prelekcji mgr Krzysztofa Sochy, zanurzymy się w świat archeologicznych odkryć, by ostatecznie otworzyć bramy wystawy o godzinie 12:00 przy Bramie Berlińskiej na Starym Mieście.

Wstęp wolny! Niech to będzie dzień pełen odkryć i inspiracji!