Afromental, Smolasty oraz „Plan Be”, Cleo, Lady Pank, Reni Jusis i  kultowy zespół lat 90-tych Alphaville – to tylko część gwiazd Lata Kulturalnego w Dwumieście. Zobaczcie, co, kiedy i gdzie będzie się działo. 

W czwartek 23 maja we Frankfurcie nad Odrą odbyła się konferencja prasowa tegorocznego wydarzenia kulturalnego organizowanego przez Słubice i Frankfurt nad Odrą. Spotkanie miało na celu zaprezentowanie szczegółowego programu Lata Kulturalnego, które odbędzie się w Dwumieście.

W tym roku, od 5 lipca do 31 sierpnia, niemal w każdy weekend, pojawią się wydarzenia m.in. takie jak.: koncerty gwiazd muzyki, spektakle teatralne czy projekcje kina plenerowego.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW
Fot. I Love Słubice

Co się będzie działo w  tym roku? 

(informacja prasowa Dwumiasta)

Już po raz trzeci Frankfurt nad Odrą i Słubice wspólnie organizują Lato Kulturalne w Dwumieście, które oferuje szereg wydarzeń kulturalnych w różnych formatach w niemal każdy weekend od 5 lipca do 31 sierpnia.

Od koncertów i festiwali rodzinnych po spektakle, kino plenerowe. Dwumiasto zaprasza mieszkańców i gości do odkrywania znanych i nowych miejsc w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą oraz korzystania z rozrywki kulturalnej.

Nadburmistrz Frankfurtu René Wilke i burmistrz Słubic Marzena Słodownik podkreślili:
„Cieszymy się, że w tym roku ponownie będziemy mogli zaprezentować mieszkańcom naszego Dwumiasta i ich gościom wielowymiarowe Lato Kulturalne. Frankfurt nad Odra i Słubice są barwne, różnorodne i kształtują swoje współistnienie na wielu płaszczyznach także kulturalnych. Każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wydarzeń w ramach Lata Kulturalnego”

Lato Kulturalne rozpocznie się 5 lipca o godzinie 18.00 Miejskim Świętem Hanzy na słubickim stadionie. Program sceniczny otworzy polski zespół „Afromental” z energetyczną mieszanką rocka i hip-hopu. Kolejne atrakcje piątkowego wieczoru to polski raper Smolasty oraz „Plan Be”.

W sobotę wystąpią „Lady Pank”, legendarny polski zespół rockowy od 40 lat obecny na polskiej scenie muzycznej, oraz wszechstronna artystka Cleo, a następnie zespół Long & Junior, który zachwyci publiczność muzyką klubową i dyskotekową. Miejskie Święto Hanzy w Słubicach potrwa dwa dni (5 i 6 lipca) i zaprasza urozmaiconym programem dla całej rodziny.

Od 7 lipca przez pięć wieczorów odbywać się będzie letnie kino plenerowe na Placu Bohaterów w Słubicach. W dniach 8 i 9 lipca frankfurcki Brunnenplatz stanie się miejscem święta piłkarskiego, który
zaoferuje turnieje piłkarskie na mobilnych boiskach piłkarskich dla wszystkich grup wiekowych, a także szeroką gamę zajęć związanych z piłką nożną. Ponadto w dniach 9 i 10 lipca na Brunnenplatz odbędzie się oficjalne publiczne oglądanie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej przygotowane przez Antenne Brandenburg.

„Bunte Hering” po stronie frankfurckiej rozpocznie się 11 lipca o godz. 22:00 tradycyjnym wieczornym koncertem Singakademie „Pod światło” w kościele Mariackim. W wieczór poprzedzający, 10 lipca, entuzjaści sportu mogą o 18:00 wziąć udział w zajęciach jogi w wyjątkowej atmosferze tego kościoła.

Od piątku 12 lipca całe centrum miasta wypełni kolorowy zgiełk największego polsko-niemieckiego festiwalu miejskiego na świecie. Przez trzy dni, na czterech scenach, będzie grany polsko-niemiecki program muzyczny każdego gatunku. Od popu po jazz, od popu po klasykę, od rocka po muzykę elektroniczną i uliczną.

Gwiazdami tegorocznego Miejskiego Święta Hanzy we Frankfurcie są Culcha Candela i ENEJ w piątek oraz Alphaville i Reni Jusis na scenie głównej w sobotę.

Na BLOK O Arena w Ärztehaus na południowym Holzmarkt zabrzmią dźwięki electro z radia Pure FM, podczas gdy na północnym Holzmarkt znajdzie się strefa z muzyką folk-rockową.

Dla młodszych gości przygotowano strefę dla dzieci i młodzieży „Frankfurcka Wyspa Radości” po północnej stronie ratusza. Motto tegorocznej Alei Drzew Życzeń brzmi „Pokój, radość, naleśniki, 11 przyjaciół, którymi musisz być” i zostanie oficjalnie otwarta przez dzieci i nadburmistrza René Wilke w czwartek 11 lipca o godzinie 10:00. Po dwutygodniowych urodzinach miasta, techno i house’owe bity wypełnią park przy sadzawce w Słubicach podczas festiwalu NOVUM DJ 26 i 27 lipca.

Od 4 sierpnia przez pięć weekendów w parkach Dwumiasta rozbrzmiewać będzie muzyka klasyczna. W ramach letniego festiwalu plenerowego „Klasyka bez granic” zaplanowano łącznie dziewięć koncertów z udziałem artystów z wielu krajów Europy.

Festiwal zakończy się wielkim symfonicznym koncertem finałowym na frankfurckim Anger 31 sierpnia.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Lata Kulturalnego w Dwumieście jest bezpłatny.

 

Lato Kulturaline jest finansowane przez obie gminy, Messe und Veranstaltungs GmbH, kraj
związkowy Brandenburgia oraz przy dużym wsparciu sponsorów, w tym ALCARO, IMD
Labor Oderland GmbH, BLOK O, Stadtwerke Frankfurt (Oder) GmbH
Stadtverkehrsgesellschaft Frankfurt (Oder)mbH, Sparkasse Oder-Spree, Frankfurter
Brauhaus GmbH, HanseClub, Wohnungswirtschaft Frankfurt (Oder) GmbH, a takze rbb
Antenne Brandenburg i Kulturbetriebe Frankfurt (Oder).