Z dermatologiem na poważny temat: czy stosujesz tę prostą regułę, aby uniknąć zagrożenia?Dermatoskopia to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia szczegółową ocenę zmian skórnych. Dzięki zastosowaniu dermatoskopu – specjalistycznego urządzenia powiększającego – lekarze mogą dokładniej przyjrzeć się strukturom i wzorom obecnym w znamionach, co pozwala na wcześniejsze wykrycie potencjalnych nowotworów skóry, takich jak czerniak.

Dlaczego dermatoskopia jest ważna?

Dermatoskopia stanowi kluczowy element w prewencji i wczesnym wykrywaniu nowotworów skóry. Oto kilka powodów, dlaczego jest to tak ważna metoda:

 1. **Wczesne Wykrywanie Czerniaka**: Czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów skóry. Wczesne wykrycie i usunięcie zmiany może znacznie zwiększyć szanse na całkowite wyleczenie. Dermatoskopia umożliwia identyfikację charakterystycznych cech czerniaka na bardzo wczesnym etapie jego rozwoju.
 2. **Dokładność Diagnostyczna**: Dermatoskopia zwiększa dokładność diagnozy w porównaniu do badania wizualnego gołym okiem. Dzięki temu zmniejsza się liczba zbędnych biopsji i usunięć znamion, co jest korzystne zarówno dla pacjenta, jak i dla systemu opieki zdrowotnej.
 3. **Monitorowanie Zmian Skórnych**: Dla osób z licznymi znamionami dermatoskopia jest idealnym narzędziem do monitorowania zmian w czasie. Regularne kontrole pozwalają na wykrycie jakichkolwiek niepokojących zmian, co umożliwia szybką interwencję.

Po co wykonuje się dermatoskopię?

Dermatoskopię wykonuje się głównie w celu oceny znamion i innych zmian skórnych pod kątem ich potencjalnego złośliwego charakteru. Główne wskazania do wykonania dermatoskopii to:

– **Ocena nowych znamion**: Zwłaszcza tych, które pojawiły się nagle lub różnią się wyglądem od pozostałych znamion na ciele.

– **Zmiany w istniejących znamionach**: Zmiana koloru, kształtu, wielkości lub powierzchni znamienia może być sygnałem alarmowym.

– **Znamiona w miejscach narażonych na podrażnienia**: Np. znamiona na stopach, dłoniach, w okolicach pasków odzieży.

– **Monitorowanie osób z licznymi znamionami**: Regularne kontrole osób z dużą liczbą znamion lub z historią rodzinną nowotworów skóry.

Zagrożenia kryjące się w znamionach

Nie każde znamię jest groźne, ale pewne cechy mogą wskazywać na ryzyko rozwoju nowotworu skóry. Najbardziej niebezpiecznym typem nowotworu skóry jest czerniak, który może rozwijać się z istniejącego znamienia lub pojawiać się jako nowe znamię. Inne nowotwory skóry, takie jak rak podstawnokomórkowy i rak kolczystokomórkowy, również mogą wywodzić się ze znamion, choć są mniej agresywne niż czerniak.

Reguła ABCDE

Reguła ABCDE jest prostym, ale niezwykle skutecznym narzędziem do oceny znamion pod kątem ryzyka nowotworowego:

– **A (Asymmetry)**: Asymetria znamienia, gdzie jedna połowa różni się od drugiej.

– **B (Border)**: Nierównomierne, postrzępione lub niewyraźne brzegi znamienia.

– **C (Color)**: Zmienność kolorów, obecność różnych odcieni brązu, czerni, czerwieni, bieli lub niebieskiego.

– **D (Diameter)**: Średnica większa niż 6 mm, choć czerniak może być mniejszy.

– **E (Evolving)**: Zmiany w wyglądzie znamienia w czasie, takie jak wzrost, zmiana kształtu, koloru lub pojawienie się nowych objawów, takich jak swędzenie lub krwawienie.

Podsumowanie

Dermatoskopia jest niezastąpionym narzędziem w walce z nowotworami skóry. Regularne badania dermatoskopowe, zwłaszcza u osób z grupy ryzyka, mogą prowadzić do wczesnego wykrycia i skutecznego leczenia potencjalnie groźnych zmian. Edukacja na temat znaczenia dermatoskopii oraz reguły ABCDE powinna być promowana zarówno wśród pacjentów, jak i w środowisku medycznym, aby zwiększyć świadomość i poprawić wyniki leczenia nowotworów skóry.

Terminy na badanie znamion skórnych dostępne w Centrum Medycznym Brandmed, gdzie w poradni dermatologicznej przyjmuje dr n. med. Marta Hasse-Cieślińska.

Sylwetka lekarza:

Tytuł doktora nauk medycznych uzyskała w Katedrze i Klinice Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w 2006 roku. Obecnie związana jest z jedną z najstarszych poznańskich klinik dermatologii estetycznej i laserowej – Proderma.

Członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Europejskiego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging oraz Miedzynarodowego Towarzystwa Trichoskopii. Bierze udział w najbardziej prestiżowych polskich i zagranicznych specjalistycznych warsztatach i szkoleniach, stale doskonaląc swoje umiejętności i zdobywając bogate doświadczenie.

Zajmuje się:

 • leczeniem schorzeń skóry u dzieci i dorosłych
 • leczeniem schorzeń paznokci i włosów
 • dermatologią estetyczną
 • dermatologią pielęgnacyjną
 • zabiegami przeciwstarzeniowymi (toksyna botulinowa, kwas hialuronowy)
 • peelingiem chemicznym
 • zabiegami mezoterapii
 • zabiegami laserowymi

Pracę w gabinecie lekarskim łączy z prowadzeniem zajęć ze studentami wydziału lekarskiego i kierunku kosmetologii. Szkoleniowiec z zakresu dermatologii, kosmetologii i pielęgnacji skóry. Ekspert znanej marki dermo-kosmetycznej. Autorka i współautorka wielu prac naukowych oraz podręczników akademickich z zakresu dermatologii, kosmetologii i mikologii.

Dane kontaktowe:

REJESTRACJA:
– Telefoniczna od poniedziałku do czwartku w godz. 7:00-20:00, w piątki do godz. 18:00):
+48 95 200 10 00
– Mailowa: info@brandmed.eu
– Poprzez formularz UMÓW WIZYTĘ na stronie www.brandmed.eu
– Poprzez Messenger na  FB-profilu
–  a także przez kalendarz on-line https://system.proassist.pl/widget/venue/view/ps-c761-cx9a3/ps-v1401-12xi1w