Tegoroczna edycja festiwalu nosi nazwę „_widzialni”. Nazwa ta oddaje sedno zamierzeń organizatorów: opowiedzieć historie, które są ukryte i które odbiegają od status quo, a tym samym sprowadzić na świat większe zrozumienie oraz empatię.

W sobotę, 22 czerwca 2024 r., o godzinie 13:00 w Sali Konferencyjnej odbędą się warsztaty skierowane do każdej osoby identyfikującej się jako kobieta. To wyjątkowa okazja do zdobycia nowych umiejętności, wymiany doświadczeń i nawiązania wartościowych relacji.

O godzinie 15:00 w Sali Kinowej odbędzie się spektakl „ONA”. Jest to niezwykłe przedstawienie, w którym rzeczywistość zostaje ukazana poprzez wspomnienia i sny. Artystka splata je ze sobą w spójne doświadczenie, opowiadając historię relacji między matką a córką. Spektakl zadaje pytania w imieniu matki, tworząc abstrakcyjną, dynamicznie zmieniającą się narrację, która ukazuje nie tylko zmagania i pytania artystki, ale także otwiera przestrzeń, w której widzowie mogą zadać te same pytania sobie.

Uzmysłowienie sobie swojej osobistej historii poprzez wspomnienia pozwala odkryć powiązania między sobą a społeczeństwem, które wcześniej były trudne do zrozumienia. Intymność występu jest głęboko osobista zarówno dla artystki, jak i dla publiczności.

PROGRAM FESTIWALU

Pozostałe wydarzenia festiwalu odbędą się we Frankfurcie nad Odrą:

– Tematem wielojęzycznej produkcji „Heartburn” jest nierówność narzucana kobietom we wszystkich aspektach życia (piątek, 21 czerwca, godz. 18.30, Kleist Forum, Studiobühne).

– Spektakl „Zgodność” przygląda się granicom nałożonym na mężczyzn, szczególnie w kontekście queerowej seksualności oraz ograniczeń, jakie pochodzenie społeczne i rygory męskości nakładają na bliskość między dwoma mężczyznami (piątek, 21 czerwca, godz. 20.00, Kleist Forum, Hinterbühne).

– W plenerowym spektaklu tanecznym „State of Joint” rodzeństwo Lucio i Sofia Seta analizuje swoje zmieniające się relacje podczas pandemii (sobota, 22 czerwca, godz. 16.30, przed sklepem Kukuryku!, Große Scharrnstraße 20 A).

– Michaela Maxi Schulz w bardzo intymnym solowym performansie „Ciało po porodzie” zilustruje konsekwencje porodu i normy społeczne dotyczące macierzyństwa (sobota, 22 czerwca, godz. 18.00, Kleist Forum, Studiobühne).

– Mervan Malwin Ürkmez zaprezentuje esej rytmiczno-gimnastyczny pt. „A dzisiaj w nocy wzejdą gwiazdy”, w którym wykorzysta elementy gimnastyki rytmicznej, aby przyjąć nowych wartości i tożsamości (sobota, 22 czerwca, godz. 19.30, Kleist Forum, kulisy).

– Na zakończenie festiwalu odbędzie się premiera spektaklu „TreuhandTechno Frankfurt (Oder)” w sobotę 22 czerwca o godz. 21:00 w Magistrale Kunsthalle. Kolektyw teatralny Panzerkreuzer Rotkaeppchen (PKRK) bada związek między techno i działalnością Urzędu Powierniczego w latach 90. w Niemczech Wschodnich w ramach projektu TreuhandTechno, który został zrealizowany już między innymi w Apoldzie, Berlinie, Görlitz i Lipsku.

Tematem przewodnim występu we Frankfurcie będzie likwidacja fabryki półprzewodników powiązana z lokalną historią techno. Wszystkie pokazy są bezpłatne, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rejestrację mailową na adres: unithea@europa-uni.de

Serdecznie zapraszamy!