Nie bardzo rozumiem polityki parkingowej w naszym mieście. Czy możecie się zająć tematem parkingu płatnego przy szpitalu? Dlaczego przy marketach mogą i mają 1 godzinę gratis , a przy szpitalu nie ma. Akurat tam, gdzie ludzie muszą wejść niekoniecznie z ochoty i dla przyjemności – napisał do nas Czytelnik Tomas z prośbą o interwencję. Wyjaśniamy temat. 

Od niedawna pacjenci i odwiedzający słubicki szpital muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością – płatnym parkowaniem. Wprowadzenie parkomatów przy lecznicy wzbudza mieszane uczucia, ale szpital ma swoje powody.

Dlaczego płatne parkowanie?

Decyzja o wprowadzeniu opłat za parkowanie przed szpitalem nie została podjęta pochopnie. Jak tłumaczy rzecznik szpitala, Wojciech Obremski, problemem od dłuższego czasu był brak dostępnych miejsc parkingowych dla pacjentów. Bezpłatny parking przyciągał bowiem nie tylko osoby odwiedzające szpital, ale również mieszkańców okolicy oraz sąsiadów zza Odry. W rezultacie pacjenci często nie mogli znaleźć miejsca do zaparkowania, co szczególnie w nagłych przypadkach mogło mieć poważne konsekwencje.

Incydenty na parkingu

O skali problemu świadczą incydenty, które miały miejsce na terenie parkingu szpitalnego. W jednej z sytuacji nieodpowiedzialne parkowanie zablokowało wyjazd karetki pogotowia, co mogło zagrozić zdrowiu i życiu pacjentów. Innym razem ktoś postanowił wymienić olej w swoim samochodzie, pozostawiając zużyty olej na terenie szpitala. – To jest nie do pomyślenia – komentuje z oburzeniem Obremski.

Nowy porządek na parkingu

Wprowadzenie parkomatów ma na celu uporządkowanie sytuacji i zapewnienie, że miejsca parkingowe będą dostępne przede wszystkim dla tych, którzy ich najbardziej potrzebują – pacjentów i ich bliskich. Opłaty mają także zniechęcić osoby niezwiązane bezpośrednio z placówką do korzystania z parkingu.

Choć dla wielu zmiana ta może być uciążliwa, rzecznik powiatu podkreśla, że priorytetem jest bezpieczeństwo i komfort pacjentów. Nowy system ma również pomóc w utrzymaniu porządku i zapobiec dalszym nadużyciom.

Współpraca z zewnętrzną firmą

– Parkomaty, które pojawiły się przy szpitalu, należą do zewnętrznej firmy, która nie tylko zainwestowała w całą infrastrukturę, ale także uporządkowała teren i przygotowała miejsca parkingowe. Szpital nie poniósł żadnych kosztów związanych z tym przedsięwzięciem, a dodatkowo pobiera prowizję od wpływów z parkomatów, którą przeznacza na bieżące potrzeby szpitala i jego pacjentów – wyjaśnia rzecznik.

Kwestia bezpłatnego parkowania

Mimo wprowadzenia opłat nie przewidziano darmowego parkowania nawet na pół godziny, co mogłoby ułatwić mieszkańcom powiatu załatwienie krótkich spraw jak odebranie skierowania czy wypisu.

– Są dwa miejsca parkingowe dla osób posiadających udokumentowaną niepełnosprawność, z których można skorzystać bezpłatnie przez 15 minut, natomiast dla pozostałych pacjentów miejsca są już płatne. Takie osoby, żeby załatwić sprawę w ciągu 15 minut, mogą zaparkować poza terenem szpitala, np. przy ul. Mickiewicza, gdzie są miejsca do zaparkowania. Jeśli chodzi o nagłe wypadki, wzywa się karetkę – wyjaśnia W. Obremski.

Jak zaznacza ponownie rzecznik, wprowadzenie parkomatów przy słubickim szpitalu to krok w kierunku lepszego zarządzania przestrzenią parkingową i zwiększenia dostępności miejsc dla pacjentów.

– Choć zmiana ta może spotkać się z krytyką, szpital jest przekonany, że w dłuższej perspektywie przyniesie ona korzyści zarówno pacjentom, jak i całej społeczności korzystającej z usług szpitala. Dzięki współpracy z zewnętrzną firmą szpital nie tylko uporządkował teren, ale również zyskał dodatkowe środki na poprawę funkcjonowania placówki – dodaje W. Obremski.