Młodzi i seniorzy. Dzieli ich wiek, wiedza i bagaż doświadczeń, ale jak każdy człowiek, potrzebują kontaktu, bliskości i zrozumienia… Jak połączyć ze sobą te pozornie dwa odrębne światy? Kluczem do sukcesu jest edukacja oraz szeroko zakrojone działania międzypokoleniowe, które przełamią barierę komunikacyjną między młodzieżą a seniorami i pozwolą im odnaleźć wspólny grunt.

Od dnia 21 czerwca 2024 r. grupa nieformalna „kontrasty” działająca przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Górzycy przystąpiła do realizacji projektu pn. „KONTRASTY – czyli o sztuce integracji międzypokoleniowej” dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji na rzecz Collegium Polonicum.

Wymiana międzypokoleniowa

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

Głównym celem projektu jest wymiana międzypokoleniowa. Przedstawiciele różnych pokoleń mogą uczyć się od siebie, o sobie i razem, a działania międzypokoleniowe mogą rewidować poglądy na role poszczególnych pokoleń i zmieniać społeczeństwa.

Podjęte przez nas działania mają minimalizować negatywne skutki marazmu będą też ucieleśnieniem wizji otwartej współpracy na rzecz dobra wspólnego.

Bo kultura łączy pokolenia

W ramach projektu w okresie wakacji zamierzamy prowadzić różnorodne tematycznie akcje na bazie świetlicy socjalnej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Górzycy  m.in.:

  • spotkanie integracyjne pn. „kultura łączy pokolenia” z okazji obchodów kolejnego jubileuszu zespołu „Młodzi duchem” promującego przywiązanie do tradycji, folkloru i głębokiego patriotyzmu. Podczas spotkania każde chętne dziecko będzie miało okazję zaprezentować swoje wyjątkowe umiejętności czy to w śpiewie, tańcu, grze na instrumentach. Takie występy z pewnością mogą pomóc odkryć im ich talenty i wokół nich budować motywację do tego co będzie w przyszłości.
  • „Wnuczek vs Babcia” – podejmij wyzwanie. Cykl spotkań, a w nich w nim całe mnóstwo pysznych dań, wyzwań oraz modnych pomysłów DIY! Będą przydatne porady kulinarne, podpowiedzi jak gotować niczym prawdziwy szef kuchni, a także jak zrobić własną biżuterię, warsztaty ceramiczne oraz wiele innych ciekawych robótek handmade.
  • „Nauka w twoim zasięgu” – wycieczka do „SOWY” w Witnicy, której misją jest zachęcenie do doświadczania, obserwacji, samodzielnego eksperymentowania, rozbudzenie ciekawości i chęci zdobywania wiedzy.

Tekst i zdjęcia: Ośrodek Pomocy Społecznej w Górzycy.