Fot. Policja Lubuska

Z niecodzienną interwencją mieli do czynienia słubiccy policjanci pełniący służbę w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Słubicach. W środę (3 lipca) uratowali pustułkę zwyczajną, która znalazła się pod kasetonem sufitu w ich pokoju. Pustułki to chronione w Polsce pisklaki z rodziny sokołowatych. Uratowany ptaszek przekazany został pod fachową opiekę miejscowego weterynarza.

W środę (3 lipca) w trakcie wykonywania swoich czynności w biurze, policjanci usłyszeli dziwne odgłosy dochodzące z sufitu pokoju, w którym pracowali. Te dziwne dźwięki, odgłosy co jakiś czas się nasilały. Funkcjonariusze zaczęli ustalać, skąd one dochodzą. Jak się okazało pod jednym z kasetonów sufitowych pokoju, znajdował się mały ptaszek. Policjanci od razu się nim zaopiekowali oraz zadzwonili do miejscowego weterynarza.

Okazało się, że znaleziony ptaszek to pustułka – podgatunek sokoła pod ochroną. Nie wiadomo, z jakiego gniazda dostał się przez kanał wentylacyjny pod sufit naszej komendy. Przybyły na miejsce weterynarz podjął decyzję o przejęciu pustułki pod opiekę. Okazało się, że to pustułka zwyczajna, drapieżny ptak z rodziny sokołowatych – gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną.

Autor: starszy aspirant Ewa Murmyło
Komenda Powiatowa Policji w Słubicach