Burmistrzyni Słubic Marzena Słodownik zwołała w środę 7 sierpnia posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w odpowiedzi na dramatyczną sytuację związaną z paraliżującymi miasto weekendowymi korkami spowodowanymi wyrywkowymi kontrolami na granicy polsko-niemieckiej. Celem było wypracowanie procedur, które pozwolą przeciwdziałać blokowaniu ruchu drogowego w Słubicach przez samochody czekające na przekroczenie granicy z Niemcami.
Wszystkie służby, uczestniczące w spotkaniu, były zgodne, że wprowadzona niedawno nowa organizacja ruchu w Słubicach, powinna być nadal stosowana, ale trzeba zwiększyć ilość patroli, które zdyscyplinują kierowców nieprzestrzegających obowiązujących nakazów ruchu.
Ustalono, że w weekendy, gdy tworzą się korki będą dodatkowe patrole policji, a także Straży Miejskiej i straży granicznej.
Podczas spotkania burmistrzyni Marzena Słodownik poinformowała też o działaniach podjętych przez gminę, wspólnie z Frankfurtem.
– Razem z nadburmistrzem Rene Wilke przygotowaliśmy list do Minister Spraw Wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser, stanowczo apelując o zmianę miejsca kontroli samochodów przekraczających granicę w Świecku – mówiła burmistrzyni Słubic.
Obecnie kontrole odbywają się tuż za byłym przejściem granicznym, powodując zatory na drodze. – Chcemy, żeby kontrole odbywały się na parkingu przy Biegener Hellen Nord. Rozwiązanie to, przy jednoczesnym zamknięciu zjazdu Frankfurt (Oder) Mitte, pozwoli na bezpieczny i skuteczny sposób prowadzenia kontroli i zapobiegać będzie tworzeniu się korków, które co weekend doprowadzają też do wielogodzinnego paraliżu komunikacyjnego w Słubicach – dodała.
W liście do minister włodarze dwumiasta podkreślają, że samochody, czekające w Słubicach na wjazd do Niemiec utrudniają przejazd karetkom pogotowia, co stanowi poważne zagrożenie.
– Na filmikach nagrywanych przez sfrustrowanych mieszkańców, które są udostępniane w sieci, widzimy też kierowców, którzy próbując ominąć korek jeżdżą po chodnikach, pod prąd, po osiedlowych drogach dla pieszych. Czy mamy czekać aż zdarzy się nieszczęście i dopiero wtedy doczekamy się wsparcia? – pytała Marzena Słodownik.
Przypomniała, że w sprawie korków w Słubicach dwumiasto biło też na alarm podczas spotkania, które odbyło się 28 czerwca w Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku.
Wzięli w nim udział przedstawiciele służb i władz rożnych szczebli z Polski i Niemiec.
– Razem z nadburmistrzem Rene Wilke mocno zaakcentowaliśmy wówczas ten problem i cieszyliśmy się, że wybrzmiał on podczas odbywających się kilka dni później (2 lipca) konsultacji rządowych w Warszawie – podkreśliła Marzena Słodownik.
W zapisach Polsko-Niemieckiego Planu Działania znalazł się zapis, że „oba kraje będą dążyć do zapewnienia sprawnego funkcjonowania strefy Schengen bez kontroli granicznych na granicach wewnętrznych dzięki wzmożonej transgranicznej współpracy policji opartej na pełnym wykorzystaniu dostępnych środków kompensacyjnych. Zaznaczono też, że dopóki niemieckie kontrole graniczne nie mogą zostać w pełni zastąpione samymi środkami kompensacyjnymi, oba kraje będą wspólnie dążyć do ograniczenia do minimum wpływu tych kontroli na ruch oraz swobodny przepływ towarów, usług i osób, a także do dalszej poprawy bezpieczeństwa osób kontrolowanych i funkcjonariuszy policji.
– Teraz liczymy na konkretne działania, stąd nasz apel do Minister Spraw Wewnętrznych Niemiec o zmianę miejsca kontroli – mówiła burmistrzyni Słubic.
Podkreśliła też, że korki na granicy są gospodarczym hamulcem. Do gminy wpłynął protest transportowców, którzy uprzedzają, że jeśli nie dojdzie do poprawy sytuacji doprowadzą do kolejnej fali strajków, które zablokują ruch na autostradzie A12 na całym odcinku Frankfurt nad Odrą-Berlin i to w obu kierunkach. Protest ma związek z tym, że przedsiębiorcy boleśnie odczuwają problem zakorkowanego przejścia granicznego i skarżą się na drastyczną utratę płynności finansowej.
W spotkaniu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Słubicach wzięli udział: Andrzej Kamiński, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, komendant Placówki Straży Granicznej w Świecku Dariusz Drążkowski, Marek Waraksa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. i Piotr Marycki, zastępca komendanta Powiatowej Policji w Słubicach, Artur Bednarek z zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, kierownik słubickiego oddziału GDDKiA Mirosław Blachura, wicestarościna powiatu słubickiego Regina Waszkiewicz, komendant powiatowej straży pożarnej Michał Borowy, Marcin Krzymuski z Frankfurcko-Słubickiego Centrum Kooperacji, a także zastępca burmistrza Słubic Tomasz Stefański i kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Słubicach Roman Filończuk.
Informacja prasowa Urzędu Miejskiego w Słubicach