Rządowy program refundacji in vitro również z komórką dawczyni – wiele par w Polsce zmaga się obecnie z problemem niepłodności. Na szczęście medycyna przychodzi z pomocą również w tym obszarze. Istnieją różne metody leczenia od farmakoterapii, przez zabiegi, po procedury wspomaganego rozrodu, jednak czasem jedyną szansą na uzyskanie ciąży może okazać się in vitro z komórką jajową dawczyni. Teraz, dzięki rządowemu programowi refundacji in vitro, pary borykające się z niepłodnością mogą uzyskać wsparcie finansowe również na procedurę z dawstwem i w ten sposób spełnić marzenie o posiadaniu dziecka.
Rządowy program refundacji in vitro – czym jest in vitro z komórką dawczyni?
In vitro z komórką dawczyni to metoda leczenia niepłodności, polegająca na połączeniu komórki jajowej od zdrowej dawczyni z plemnikiem partnera lub dawcy w warunkach laboratoryjnych.
Uzyskany w ten sposób zarodek jest umieszczany w macicy pacjentki – biorczyni. Taka procedura może być jedynym rozwiązaniem dla kobiet, które nie posiadają zdrowych komórek jajowych m.in. z powodu chorób genetycznych, przebytej terapii onkologicznej, wcześniejszej menopauzy. Jest to również opcja dla par, które chcą uniknąć przekazania genetycznie uwarunkowanych chorób potomstwu.
Jak wybierane są dawczynie komórek jajowych?
Do programu dawstwa mogą przystąpić wyłącznie zdrowe kobiety, które nie mają żadnych problemów z płodnością.Dawczynie muszą również spełniać określone kryteria wiekowe, zazwyczaj w przedziale 18-32 lat, co zapewnia większą szansę na uzyskanie zdrowych komórek jajowych. Zanim zostaną zakwalifikowane, przechodzą szczegółowe badania przeprowadzane przez specjalistów. Badania te obejmują ocenę ogólnego stanu zdrowia, weryfikacji w kierunku chorób zakaźnych, zaburzeń genetycznych.
Rządowa refundacja in vitro – ważna zmiana dla pacjentów
Od czerwca tego roku rząd wprowadził refundację zapłodnienia in vitro, w tym również finansowania procedury z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni. Warunkiem skorzystania z programu in vitro jest posiadanie stwierdzonej bezwzględnej niepłodności lub nieskutecznego leczenia niepłodności przez co najmniej 12 miesięcy przed zgłoszeniem, a także posiadanie opinii psychologa potwierdzającej gotowość obojga partnerów do rodzicielstwa niegenetycznego. Para musi być również ubezpieczona w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz pozostawać w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu.Wymagany jest także odpowiedni wiek partnerów – w przypadku in vitro z komórką dawczyni kobieta nie może przekroczyć 45. roku życia, a mężczyzna 55. roku życia.
Co jest refundowane w rządowym programie?
W ramach programu rządowego finansowana jest cała procedura in vitro. Obejmuje ona refundację kwalifikacji par oraz niezbędnych badań, a także wszystkich elementów procesu zapłodnienia pozaustrojowego potrzebnych do jego bezpiecznego i skutecznego przeprowadzenia.Pary z województwa lubuskiego mogą skorzystać z programu m.in. w niedaleko zlokalizowanej Klinice Bocian w Poznaniu, która została wybrana jako jego realizator w drodze konkursu.
Więcej informacji można dowiedzieć się na dedykowanej refundacji in vitro stronie internetowej:
https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro
Artykuł sponsorowany
Czytaj – Słubice: Z impetem wjechał na przejście dla pieszych