
Radni powiatu słubickiego chcą powołania w Słubicach powiatowego zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności. Inicjatywa, na czele której stoi radna Anna Górska, zyskała poparcie siedmiu radnych: Dawida Magdulskiego, Roberta Włodka, Andrzeja Karpezo, Damiana Utrackiego, Jana Hańbickiego, Sebastiana Łukaszewicza oraz Edyty Danickiej. Wszyscy wspólnie wystosowali petycję do starosty słubickiego Leszka Bajona, w której szczegółowo argumentują potrzebę powołania takiego zespołu w Słubicach.
W treści petycji radni podnoszą problem braku lokalnej siedziby zespołu, co zmusza mieszkańców powiatu słubickiego do podróży aż do Gorzowa Wielkopolskiego, oddalonego o blisko 100 km. Dla wielu osób, szczególnie tych z niepełnosprawnościami, taka odległość jest barierą nie do pokonania, zwłaszcza przy obecnej jakości połączeń komunikacyjnych. W efekcie, wiele potrzebujących rezygnuje ze starania się o uzyskanie stopnia niepełnosprawności, co z kolei wpływa na ich możliwości zawodowe i społeczne.
Mieszkańcy argumentują
– Mój tata ma 70 lat i jest osobą niepełnosprawną, co sprawia, że nie jest mobilny. Każda podróż na komisję orzeczniczą to dla nas wyzwanie. Ze względu na jego wiek i stan zdrowia, nie chcę, aby podróżował autobusem czy pociągiem – – mówi Mariusz Wasilewski. – Mieszkam w Gdyni, więc muszę organizować dla niego transport ze Słubic do Gorzowa. To wiąże się nie tylko z kosztami, ale także z koniecznością proszenia innych o pomoc, co bywa trudne, gdyż każdy ma swoje życie, pracę i obowiązki rodzinne. Powołanie lokalnego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności w naszym powiecie ułatwiłoby życie nie tylko mojej rodzinie, ale również wielu innym mieszkańcom – dodaje.
– Przez rok nie mogłem odebrać karty parkingowej z Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, ponieważ wymagało to osobistego stawiennictwa, a nie miałem możliwości, aby tam dotrzeć. Jestem osobą niepełnosprawną po wylewie i poruszam się za pomocą wózka elektrycznego. Dopiero 13 stycznia br. udało mi się skorzystać z transportu Środowiskowego Domu Samopomocy dzięki temu, że mój kolega miał wtedy wyznaczoną komisję. Umożliwiła to również pomoc wójta Tomasza Stupienki – relacjonuje Szczepan Dyllong ze Stańska.
Trudności z dojazdem na komisja potwierdza także Marcin Paliwoda z Pamięcina, który również miał trudności z dotarciem na miejsce.
Apel radnych
Posiadanie określonego stopnia niepełnosprawności daje szansę na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mogą korzystać z różnych form wsparcia, takich jak zatrudnienie w zakładach pracy chronionej, przywileje pracownicze, świadczenia opiekuńcze, dodatki mieszkaniowe czy dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych.
Radni apelują do mieszkańców, aby wsparli tę inicjatywę, podkreślając jej znaczenie dla całej społeczności powiatu.
– Wszystkich mieszkańców naszego powiatu gorąco zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy i podpisania apelu. Podpisy będziemy zbierać w każdej gminie, a o szczegółach informować będziemy na bieżąco – zapewnia radny Robert Włodek.
Inicjatywa ta może przynieść realne zmiany, które ułatwią życie wielu osobom z niepełnosprawnościami w powiecie słubickim. Radni apelują o aktywne włączenie się w akcję i wyrażenie poparcia poprzez podpisanie petycji. Szczegóły dotyczące zbierania podpisów będą regularnie aktualizowane, a mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się więcej na temat postępów w tej sprawie.
Jak podpisać petycję?
Żeby podpisać petycję wystarczy skontaktować się z radnym w danej miejscowości.