Sezon grzybowy trwa w najlepsze. Na portalu społecznościowym FB i Instagramie widzimy mnóstwo pięknych okazów, jakie udało Wam się zebrać. Przygotowaliśmy dla Was kilka przepisów na dania z grzybami, które naprawdę warto wypróbować. Smacznego! 

Bajeczna zupa grzybowa

Zupę grzybową z suszonych grzybów możemy przyrządzać przez cały rok. Natomiast pod koniec lata i jesienią, gdy sezon na grzyby trwa w najlepsze, warto wypróbować wersję ze świeżymi egzemplarzami. Zrobienie zupy grzybowej jest naprawdę proste, zresztą przekonaj się sam, korzystając z poniższej receptury.

Zupa grzybowa z suszonych grzybów – jak ją zrobić?
Na 2,5 l bulionu musisz przeznaczyć około 100 g suszonych grzybów. Jeżeli dysponujesz świeżymi sztukami, to wystarczy ich około 500-600 g.
Jakie grzyby wybrać? Do zupy idealnie nadają się borowiki, kurki, maślaki, pieczarki i podgrzybki. Jeśli postawisz na maślaki, to wcześniej pozbaw je skórki.

Składniki:
1 l bulionu (jarzynowego lub mięsnego)
500-600 g grzybów świeżych lub 100 g suszonych
3-4 ziemniaki
duża cebula
2 duże marchewki
olej do smażenia
garść posiekanego koperku
2 duże ząbki czosnku
sól i pieprz
3 duże łyżki śmietany 18%

Przygotowanie:
Przygotowanie zupy na bazie suszonych grzybów zacznij już dzień wcześniej – zalej wodą (ok. 500 ml) i pozostaw do napęcznienia. Świeże grzyby przebierz, oczyść i pokrój na małe kawałki. Czosnek i cebulę drobno posiekaj i zeszklij na oleju. Do podsmażonych warzyw dodaj grzyby (suszone odciśnij z wody i pokrój). Wszystko dopraw pieprzem, solą i posiekanym koperkiem. Jeśli wybrałeś kurki, smaż je przez parę minut, natomiast inne grzyby leśne trzymaj na palniku przez 20 minut. Ziemniaki oraz marchewkę obierz i pokrój w kostkę. Wsyp je do garnka z gorącym wywarem i gotuj przez kwadrans. Wsyp zawartość patelni i gotuj jeszcze przez moment. Skosztuj trochę zupy. Możesz urozmaicić jej smak, dodając np. majeranek, szczyptę białego pieprzu czy gałki muszkatołowej. Na koniec dodaj do potrawy zahartowaną śmietanę. Opcjonalnie możesz przyrządzić zasmażkę z mąki i masła.

Pasztet drobiowy z grzybami

Do przygotowania tego domowego pasztetu potrzebne nam będą następujące składniki: 1 średnia cebula, 2 średnie ząbki czosnku, 4 łyżki masła, sól, 150 g mrożonych leśnych grzybów, 100 g wątróbek z kurczaka, 350 g gotowanego indyka z bulionu, 2 gotowane marchewki z bulionu, 1 gotowana pietruszka z bulionu, mielony pieprz czarny, 1 łyżeczka suszonego majeranku, 1 łyżeczka suszonego tymianku, 6 łyżek buliony, 1 jajko, 1 łyżka oleju do posmarowania formy; do podania – kilka gałązek tymianku, konfitura z żurawiny lub borówki.

Przygotowanie – cebulę i czosnek obieramy i siekamy. Szklimy na patelni z 2 łyżkami masła. Posypujemy szczyptą soli. Grzyby przekładamy na sitko, przelewamy gorącą wodą, odciskamy. Wkładamy na patelnię z cebulą i smażymy, mieszając. Kiedy grzyby będą miękkie, a woda odparuje, wyjmujemy garść większych kawałków i odkładamy. Wątróbki oczyszczamy, kroimy w mniejsze kawałki. Grzyby z cebulą przesuwamy na jedną stronę patelni, a w wolne miejsce wkładamy pozostałe masło. Dodajemy wątróbkę i smażymy 4-5 minut czasu, mieszając. Indyka rozdrabniamy, marchewki i pietruszkę kroimy w kawałki. Mielimy razem w maszynce do mięsa. Doprawiamy solą, mielonym pieprzem czarnym i ziołami (majeranek, tymianek). Dodajemy zawartość patelni i bulion. Miksujemy. Dodajemy jajko i odłożone grzyby, mieszamy. Przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia posmarowanym olejem. Całość wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza i pieczemy 51-61 minut czasu. Studzimy. Wystudzony pasztet posypujemy tymiankiem, kroimy i podajemy z konfiturą.

Dodatkowa uwaga – należy wiedzieć, że pasztet będzie równie udany, jeśli użyjemy gotowanego mięsa kurczaka.

Grzyby duszone w sosie pomidorowym

Do przygotowania tej potrawy potrzebne nam będą następujące składniki: 500 g świeżych grzybów, 3 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka masła, 2 średnie cebule, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 1 łyżeczka miodu, 2 łyżki gęstej śmietany 18% mlekovita, szczypta mielonego ziela angielskiego, 1 średni liść laurowy, 1 łyżka drobno pokrojonej natki pietruszki, sól, mielony pieprz czarny.

Przygotowanie – na początek należy grzyby oczyścić, umyć, pokroić na mniejsze kawałki. Następnie na oliwie z oliwek należy zeszklić wcześniej drobno pokrojony cebulę, dodać grzyby i dusić pod przykryciem przez około 12-15 minut czasu. Po tym czasie dodajemy gęstą śmietanę, koncentrat pomidorowy i miód, doprawiamy do smaku drobno pokruszonym liściem laurowym, mielonym zielem angielskim, mielonym pieprzem czarnym i solą. Całość dusimy przez około 4-6 minut czasu, aby sos zgęstniał. Gotową potrawkę przed podaniem posypmy natką pietruszki.

Warto wiedzieć, że grzyby można również udusić ze świeżymi, obranymi ze skórki pomidorami, papryką, skwarkami z wędzonego boczku. Można je także zapiekać, posypane tartym żółtym serem albo rokpolem i bułką tartą.

Czytaj też: Przepisy: Polędwiczki w sosie czosnkowym, a na deser kasza jaglana z jabłkiem. Pychota!