W najbliższą środę, 17 listopada, na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Słubicach, stanie mobilne centrum badań słuchu. Na darmowe badania, od 9.00 do 14.00, zaprasza firma Słuchmed.

Jak wygląda samo badanie i czym jest audiometria tonalna, wyjaśnia Magdalena Adamczyk z firmy Słuchmed.

Jest to podstawowe badanie słuchu, na podstawie którego w łatwy i szybki sposób określamy sprawność działania tego zmysłu.
Zaledwie po kilkunastu minutach, jesteśmy w stanie określić wielkość niedosłuchu, jego charakter, stopień ubytku słuchu, a przede wszystkim co najczęstsze – stwierdzić normę słyszenia.
Badanie ma na celu określenie progu słyszenia – krzywej, która określa najlepszy poziom słyszenia, osobno dla każdego ucha. Wynik badania, umożliwia także zlokalizowanie przyczyn niedosłuchu – czy problem dotyczy
zmian w uchu środkowym, wewnętrznym, czy jeszcze na dalszych odcinkach drogi słuchowej. Wynik audiometrii tonalnej, daje nam także informację czy potrzebna jest dodatkowa, dalsza diagnostyka lub konsultacja lekarska.

Jaki jest przebieg badania?

Warto zaznaczyć na początku, że badanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla Pacjenta. Sprawny diagnosta wykona badanie w 15 minut. Przed badaniem, dokładnie oglądamy ucho za pomocą otoskopu. Sprawdzamy drożność
kanału słuchowego zewnętrznego, jego prawidłowy wygląd, oraz stan błony bębenkowej. Na tym etapie, możemy spotkać się z zatkanym uchem, przez nadmierną ilość woskowiny. W takim wypadku, należy oczyścić ucho u lekarza, a badanie jest przekładane. Badanie jest przeprowadzane w odpowiednim pomieszczeniu – jakim jest kabina ciszy. Jest to miejsce wyciszone, w jak najlepszym stopniu odizolowane od dźwięków zewnętrznych.
Diagnosta zakłada słuchawki na uszy pacjenta i informuje o przebiegu badania. Audiometria tonalna, wymaga współpracy pacjenta z diagnostą. Zadaniem osoby badanej, jest skupienie się i reagowanie na usłyszane dźwięki. Na podstawie odpowiedzi pacjenta otrzymujemy wynik w postaci wspomnianej wcześniej krzywej progu słyszenia.

Wynik badania słuchu

Po przeprowadzonym badaniu, wynik otrzymujemy od razu. Protetyk słuchu omawia z pacjentem wykres audiogramu, informuje o stopniu ubytku słuchu, obrazuje działanie niedosłuchu w codziennych sytuacjach
pacjenta. Ustala z pacjentem dalszą drogę działania, jeżeli niedosłuch wymaga konsultacji audiologicznej. Najczęściej szybką i najefektywniejszą pomocą dla osób z niedosłuchem są nowoczesne aparaty słuchowe.

Czytaj także: “Najbardziej odporna gmina” #szczepimy się