– Na Witosa było gniazdo bociana , niestety te silne wiatry je zniszczyły. Dzisiaj przyleciał bocian i gniazdo rozwalone. Biedny lata po gałęzie i próbuje je naprawić. Może Wy coś zdziałacie? – napisała do nas Czytelniczka z ul. Witosa. Nasi Czytelnicy martwią się o bocianie gniazda, które spadły ze słupów energetycznych podczas orkanu. 

Podobna sytuacja była w innych miejscach. 

– Przylot rodziny bocianiej tuż tuż, a gniazda nie ma – zgłaszali nam Czytelnicy.

Natalia Duer Prezes Zarządu w Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych na naszą prośbę skontaktowała się w tym temacie ze specjalistą od tych dostojnych ptaków.

Bociany wolą walczyć o gotowe gniazdo niż inwestować w budowę nowego. Dlatego prawdopodobnie opuszczą ulicę Witosa, jeśli Enea nie naprawi tej platformy i nie nałoży na nią odpowiedniego materiału gniazdowego – pisze pani Natalia

whatsapp image 2022 04 02 at 19.30.59

Po zgłoszeniu do pogotowia elektrycznego te poinformowało, że zajmie się bocianimi gniazdami, tuż po uporaniu się z innymi szkodami, które spowodował orkan. 

Zadzwoniliśmy więc w tej sprawie do operatora sieci Enea. Udało nam się porozmawiać z dyrektorem Rejonu Dystrybucji Sulęcin ENEA SA panem Mariuszem Łukomskim, który wiele wyjaśnił. 

– Wszystkie gniazda mamy w rejestrze i na bieżąco naprawiamy te uszkodzone – mówi dyrektor. – Takie przeglądy robimy nie tylko po wichurach, ale też w sezonie, przed przylotem tych ptaków. Trzeba wiedzieć, że nie chodzi o to, żeby było dużo gałęzi a tylko konstrukcja, bo bocian sam sobie doniesie tyle gałęzi, ile potrzebuje. Często jest tak, że musimy wręcz usuwać je ze słupów, bo ich obciążenie potrafi wynieść nawet 3 tony, a co więcej wyrastają na nich drzewa.

Dyrektor Enei dodaje, że często wydaje się, że konstrukcji nie ma, bo z dołu jest niewidoczna, a tymczasem ona jest, a bociany tylko sobie uzupełniają gniazdo. 

Jeśli chodzi o ul. Witosa, Enea już kontrolowała to miejsce, ale sprawdzi jeszcze raz, czy konstrukcja jest cała. W przeszłości była tutaj nawet kamerka, ale ją usunięto. 

Bocian jest ptakiem objętym ścisłą ochroną, zdecydowanie należy walczyć o jego dobro oraz bezpieczny powrót do Polski.

Czytaj także: PESEL dla uchodźców z Ukrainy – informacje