fbpx
Home Aktualności Cała Polska wchodzi do strefy żółtej. Wrócą obostrzenia. Jakie są dla tej strefy?

Cała Polska wchodzi do strefy żółtej. Wrócą obostrzenia. Jakie są dla tej strefy?

by Renata Hryniewicz
Żółta Strefa W Całej Polsce. Fot. Ministerstwo Zdrowia

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki ogłosił, iż od soboty (10 października) cały kraj wchodzi do strefy żółtej. Co to oznacza? Że znów będziemy musieli stosować wytyczne, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. 

Jakie obostrzenia będą obowiązywać od 10 października?

 • noszenie masek (zasłanianie nosa i ust) wszędzie w przestrzeni publicznej
 • handel – obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towa­rów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.
 • imprezy sportowe – na stadionach, boiskach, stadninach, torach wyścigowych, basenach, siłowniach może znajdować się tylko 25 proc. publiczności. Osoby te zobowiązane są do zakrywania ust i nosa, a także dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z obiektu.
 • kongresy i targi – odbywać się mogą na otwartej przestrzeni (obowiązek zasłaniania nosa i ust). Przestrzeń zamknięta  – zajęta może być tylko połowa miejsc, przy ograniczeniu1 osoba na 4 mkw.
 • imprezy kulturalne – mogą odbywać się wyłącznie z udziałem 25 proc., publiczności. Przestrzeń otwarta – może być zajęte co drugie miejsce (w rzędach naprzemiennie). W przypadku braku wyznaczonych miejsc trzeba zachować 1,5 metrowy dystans oraz zasłaniać nos i usta. Obowiązuje limit 100 osób.
 • restauracje – 1 osoba na 4 mkw. klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos.
 • salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu – w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
 • baseny i aquaparki – 75% obłożenia obiektu w aquaparkach.
 • hotele – działalność jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp.
 • Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne – jednoczesna liczba osób korzystających nie może być większa niż 1 osoba na 10 mkw  powierzchni wesołego miasteczka, parku rozrywki lub parku rekreacyjnego, bez uwzględnienia parkingów.
 • siłownie – 1 osoba na 7 mkw
 • kina – zasady podobne jak przy wydarzeniach kulturalnych – 25 proc. miejsc, 1,5 m. odstępu, widzowie zasłaniają usta i nos.
 • sanatoria, rehabilitacja, uzdrowiska – warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci.
 • zgromadzenia –  zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos.
 • kościoły – Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to jest obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.  Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
 • Wesela i inne uroczystości „rodzinne” – do 100 osób, z wyjątkiem obsługi. Na weselu itp. dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa.
 • Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju –  do 100 osób, z wyjątkiem obsługi. Jest obowiązek zakrywania ust i nosa.
 • transport zbiorowy – pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 100 % liczby miejsc siedzących albo 50 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 % miejsc siedzących niezajętych.Obowiązek zakrywania ust i nosa.
 • kluby nocne, dyskoteki – zakaz prowadzenia działalności.
 • transport lotniczy –

  Obowiązek:
  1) zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego;
  2) dezynfekcji statku powietrznego:
  a) raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami,
  b) po każdej operacji lotniczej z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną,
  c) przed i po każdej operacji lotniczej z pasażerami trwającej co najmniej 6 godzin;
  3) przekazania pasażerom, za pośrednictwem personelu pokładowego, do wypełnienia formularzy kart lokalizacji podróżnego dla celów zdrowotnych oraz odebrania wypełnionych kart – w przypadku, gdy pasażer przekracza granicę państwową w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

  Czytaj też: Więźniowie w Słońsku zakażeni koronawirusem! – O kwarantannie dowiedzieliśmy się dopiero po jej odbyciu – mówi jeden z więźniów.

 • A także: Rzepin: Uczniowie jednej z klas, ich rodzice i część nauczycieli od wczoraj jest na kwarantannie. Zakażona jest jedna uczennica.
whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10
tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice