Do dziś niestety nie zachowało się zbyt wiele pozostałości po największym słubickim zakładzie pracy, jakim w owym czasie był ZPO „Komes”. Po charakterystycznym błękitnym gmachu dawnego zakładu pozostało już jedynie odległe wspomnienie, a także nieliczne pamiątki najczęściej w postaci proporczyków oraz fotografii. Jedyną tak naprawdę namacalną i widoczną pozostałością po dawnych zakładach jest niszczejący od lat mural, którego nadal oglądać możemy na elewacji jednego z budynków przy ulicy Piłsudskiego. Czy istnieją jakiekolwiek szanse na jego odnowienie?

Stan wzbudzającego nostalgię reliktu pozostawia niestety obecnie bardzo wiele do życzenia. Farba odpada, a ząb czasu niewątpliwie odcisnął swe piętno na powstałej pod koniec lat 80. reklamie. Nic dziwnego, że mieszkańcy pamiętający Słubice sprzed ponad trzech dekad coraz częściej pytają o to czy, aby nie istnieje choćby cień szansy na jej odratowanie.

„Komesowskie” przedszkole

W tym miejscu warto jednak wyjaśnić, że w omawianej lokalizacji przy ulicy Piłsudskiego (wówczas Świerczewskiego) działało przedszkole, do którego uczęszczało wiele słubickich dzieci (nie tylko rzecz jasna tych, których rodzice pracowali w „Komesie”). Dlatego też wspomnień i uczuć nostalgii doświadczają nie tylko starsi mieszkańcy, ale i również pokolenie obecnych 30-latków. Zwłaszcza czytelnicy, którzy śledzą „Słubicki Blog Historyczny” dopytują o możliwość odnowienia dawnej reklamy oraz uczynienia z niej swoistej pamiątki, która przypominałaby o słubickich zakładach odzieżowych.

Zawiedzione nadzieje

Niestety jak się dowiedziała nasza redakcja odnowienie muralu (przynajmniej na tę chwilę) raczej nie wchodzi specjalnie w grę. Powód? Działka granicząca z budynkiem przy ulicy Piłsudskiego należy do osoby prywatnej, która w każdym momencie może rozpocząć dobudowę kolejnego budynku, zaś wspomniana elewacja to już z kolei własność wspólnoty mieszkaniowej.  Skoro tak, to może jednak zamiast kolejnego muralu warto pomyśleć o stałej wystawie (np. w urzędzie miejskim lub w bibliotece), która dałaby młodemu pokoleniu możliwość zapoznania się z historią słubickich zakładów odzieżowych, jak i osób, które ją tworzyły.