fbpx
Home Aktualności Czym była dawna hanza?

Czym była dawna hanza?

by Piotr Karp
Frankfurt nad Odrą w XVI wieku. Fot. Domena publiczna

Corocznie w lipcu słubiczanie obchodzą Miejskie Święto Hanzy, które w swoim czasie znane było również pod nazwą „dni Odry”. W tym jednak roku ze względu na pandemię koronawirusa impreza się nie odbędzie. Niemniej warto wiedzieć czym Hanza w sensie historycznym była, bo przecież do tej tradycji obchody te starają się nawiązywać.

 Hanzy były związkami handlowymi, które w średniowiecznej Europie zrzeszały najpierw miasta morskie, a następnie również i te śródlądowe. Pierwsze takie wspólnoty pojawiły się już w XII wieku w Niderlandach, ale na przestrzeni wieków to hanza niemiecka miała odegrać najważniejszą rolę. Związki te zawiązywane były oczywiście w ściśle określonych celach, a mianowicie ułatwiania handlu pomiędzy ośrodkami, które do wspólnoty przynależały. Z drugiej zaś strony -jak byśmy to dziś powiedzieli- zwalczaniu również konkurencji, a także poszerzaniu sfer swoich wpływów.

Z czasem hanzy przestały być już „tylko” związkami handlowymi, ale stały się również znaczącymi siłami zarówno politycznymi, jak i zbrojnymi. Jak już wspomniałem do najważniejszych takich związków należała hanza niemiecka, której początki również sięgają XII-tego stulecia. Szczyt jej potęgi przypadł co prawda dopiero na przełom XIV i XV-tego wieku, ale to właśnie wówczas wspólnocie udało uzyskać się dominację w obrocie handlowym na Bałtyku co naturalnie było źródłem bogactwa i dalszej możliwości jego pomnażania.

Hanza W Xv Wieku

Hanza w XV wieku (źródło: wiatrak.nl).

Warto zaznaczyć, że w tamtym czasie do związku należało już ponad 150 miast handlowych, a jednym z nich był rzecz jasna prężnie rozwijający się wówczas Frankfurt. XVI stulecie przyniosło jednak osłabienie wpływów wspólnoty, z której Frankfurt zdążył już w międzyczasie wystąpić.

Po wielu wewnętrznych sporach i utracie wpływów na Morzu Bałtyckim Hanza coraz bardziej się pogrążała, aż w końcu w następnym stuleciu definitywnie upadła. Nieco znamiennym może być fakt, iż na jej ostatnim zjeździe obecnych było jedynie…6 miast.

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10
whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice