Sposoby manipulacji w tachografach, kontrola i ich wykrywanie były głównym tematem wspólnych warsztatów lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego i Policji z Brandenburgii. Podczas warsztatów omówione zostały również sposoby wykrywania ingerencji w układy oczyszczania spalin i fałszywych zezwoleń EKMT. Warsztaty te miały na celu wymianę doświadczeń i praktyk stosowanych podczas kontroli drogowych.
Inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego i policjanci z Brandenburgii uczestniczyli we wspólnych warsztatach, których głównym tematem były manipulacje w tachografach oraz sposoby ich wykrywania. W trakcie warsztatów poruszono również tematy dotyczące sposobów wykrywania ingerencji w układy oczyszczania spalin i fałszywych zezwoleń EKMT. Uczestnicy spotkania mieli okazję do wymiany doświadczeń i praktyk w tym zakresie. Szczegółowo omówione zostały przykłady niezwykle zaawansowanych metod manipulacji w tachografach oraz sposoby i nowoczesne technologie do ich wykrywania. Część teoretyczna warsztatów odbyła się 20 lutego 2023 r. na przejściu granicznym w Świecku, a część praktyczna w nocy z niedzieli na poniedziałek (5 i 6 marca 2023 r.) na lubuskim odcinku autostrady A2 na MOP-ie Gnilec.
Podczas nocnych kontroli uczestnicy warsztatów skupili swoją uwagę na kierowcach ciężarówek stosujących niedozwolone praktyki, mające na celu zafałszowanie ich rzeczywistego czasu pracy. Do kontroli zostały wykorzystane narzędzia pozwalające na zdalną kontrolę tachografów inteligentnych, które umożliwiają odczytanie informacji o naruszeniach bezpieczeństwa tachografu w trakcie jazdy pojazdu.
Kontrolujący sprawdzili około trzystu ciężarówek. Tylko do jednej ciężarówki, którą obsługiwało dwóch kierowców, kontrolujący mieli zastrzeżenia. Kierowca, który prowadził pojazd używał karty kierowcy należącej do innego szofera. Natomiast jego zmiennik w ogóle nie włożył karty kierowcy do tachografu. Obaj zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 2 tysięcy złotych każdy. Kierującemu pojazdem zatrzymano również prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Dodatkowo wobec przewoźnika drogowego zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.
Źródło:
http://witd.gorzow.pl/




Czytaj także:
- „Pamietajmy o mokradlach” – przywitanie wiosny na ośniańskich bagnach.Zapraszamy serdecznie do przywitania wiosny na bagnach w ramach spotkania podsumowującego działania w projekcie “Pamiętajmy o Mokradłach” realizowane w Ośnie Lubuskim przez Centrum Ochrony Mokradeł. Chcemy Wam opowiedzieć o tym,…
- Przeżył wypadek, ale powrót do zdrowia wymaga wiele czasu i pieniędzy. Pomóżmy człowiekowi, który zawsze pomagał innym!„Jechałem do pracy. W pewnym momencie sznur aut nie pozwolił mi kontynuować drogi. Wiedziałem, że musiał wydarzyć się jakiś wypadek… Kilka osób udzielało już pomocy, dzwoniło, rozmawiało między sobą —…
- Spotkanie ze znanym reżyserem Krzysztofem Zanussim w kinie SMOK już 3 kwietnia!Słubicki Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie autorskie z reżyserem prof. Krzysztofem Zanussim, które odbędzie się 3 kwietnia 2023 r. o godzinie 18:00 w Sali Kinowej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury…
- Wielu mieszkańców Słubic narzeka na zbyt wysokie opłaty administracyjne cmentarza komunalnego. Skąd one się biorą? Co ma to wpływ? Rozmowa z burmistrzem Mariuszem Olejniczakiem.Wiele osób, które ponoszą opłaty związane z pochowaniem bliskiego, bądź utrzymaniem grobu na cmentarzu w Słubicach są rozczarowane kwotami, jakie muszą ponieść. Jak się okazuje opłaty te są poparte kalkulacją…
- Słubiczanin 15-letni Marcel Sztachelski w The Voice Kids. Kim jest? Skąd miłość do muzyki? Kto go wspiera? [ROZMOWA]Od urodzenia mieszka w Słubicach. Ma 15 lat. Jest wrażliwym, ale też bardzo dojrzałym młodzieńcem. Elokwentny, empatyczny i pracowity. Rozmowa z nim to sama przyjemność. Poznajcie Marcela Sztachelskiego, który bierze…