fbpx

Gdzie żyją mieszkańcy powiatu słubickiego? Skąd taki, a nie inny krajobraz ich otacza?Fascynująca historia o dolinie Odry i Warty

To historia, którą powinien znać mieszkaniec okolic Górzycy, ale i każdy miłośnik regionu Ujścia Warty. O historii doliny Odry i Warty opowiada regionalista Zbigniew Czarnuch. Rozmowę prowadzi Natalia Duer, prezes Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych

Doliny Odry i Warty spotykają się w Górzycy. Miało to ogromne znaczenie historyczne dla całej okolicy. Człowiek chcący przeprawiać się na drugi brzeg, chcący osiedlić się na żyznych ziemiach przekształcał doliny i ujarzmiał rzeki.

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)

Wielka przebudowa, rozwiązania hydrotechniczne zmieniły na zawsze oblicze Odry i Warty. Odebrano wolność rzekom, odebrano wolność ich przyrodzie. Jednak wciąż można znaleźć relikty przeszłości.

Fascynującą historię o kierowaniu wodami rzek i zaludnianiu ich dolin opowiada pan Zbigniew Czarnuch – historyk, regionalista, laureat licznych nagród.

 

Film powstał w ramach projektu „Przyroda na zboczu Doliny” realizowanego w partnerstwie ze Stacją Terenową Klubu Przyrodników – Muzeum Łąki w Owczarach.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Źródło: Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych 

Czytaj też: W cieniu dawnego fortu, czyli przejazdem przez Żabice

 

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Podcast Słubice