fbpx
Home Aktualności Frankfurt nad Odrą: Rowerowa akcja protestacyjna przeciwko planom regulacji Odry

Frankfurt nad Odrą: Rowerowa akcja protestacyjna przeciwko planom regulacji Odry

by Redakcja iLoveSłubice.pl
Dsc02818 (2)

Polscy i niemieccy Zieloni przeciw planom regulacji Odry. 17 lipca we Frankfurcie nad Odrą odbyła się akcja protestacyjna przeciwko planom regulacji Odry. W ramach akcji zaplanowano wycieczki rowerowe poprowadzone trzema trasami przystosowanymi zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników. Wszystkie grupy rowerowe przywiozły kawałek układanki ze swojego regionu do hanzeatyckiego miasta. Uwieńczeniem akcji była wycieczka statkiem po Odrze.

Wydarzenie miało na celu zwiększenie świadomości i nagłośnienie tematu planów regulacji Odry oraz ich negatywnego wpływu na życie osób zamieszkujących tereny nadodrzańskie.

W ramach akcji zorganizowano również wiele ciekawych wydarzeń oraz rozmów – w tym z posłem do Parlamentu Europejskiego Sergeyem Lagodinsky, który wyjaśnił, że w sprawie Odry interweniowała Komisja Europejska, gdy ujawniono, że dla Polski ochrona przeciwpowodziowa była tylko pretekstem do sfinansowania planów rozwoju żeglugi: „Po naszej interwencji Komisja Europejska zażądała dokumentów dotyczących tego projektu. Istnieje podejrzenie, że fundusze unijne zostały sprzeniewierzone. Powagi takich zarzutów nie należy lekceważyć”.

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

W akcji wzięli udział również inni Zieloni politycy  z Niemiec i Polski: Michael Kellner, sekretarz generalny partii i kandydat w nadchodzących wyborach do Bundestagu; Sahra Damus, posłanka Landtagu Brandenburgii, dr Tomasz Aniśko, poseł na Sejm RP, oraz kandydujący do Bundestagu Anna Emmendörffer i dr Marcus Winter.

„Przekształcenie Odry w kanał żeglugowy planowane przez Polskę doprowadzi do niedopuszczalnego zaburzenia rolnictwa, klimatu i bilansu wodnego. Ponadto istnieje ryzyko pogorszenia ochrony przeciwpowodziowej, jeśli plany zostaną wdrożone” – ostrzegł Michael Kellner. „Celowo ukrywa się fakt, że cenny Park Narodowy Doliny Dolnej Odry jest zagrożony w wyniku pogłębiania koryta Odry. Inaczej powinna wyglądać polityka, która jest uczciwa w stosunku do przyszłych pokoleń. Rozwój gospodarczy i ochrona środowiska nie powinny być rozgrywane przeciwko sobie” – stwierdził niemiecki polityk.

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

Z kolei Sahra Damus z niepokojem patrzy w przyszłość, jeśli plany zostaną wdrożone: „Ludzie są przekonywani, że stawką jest ochrona przeciwpowodziowa, ale w rzeczywistości sytuacja pogorszy się z powodu projektowanej regulacji rzeki. Według obliczeń Federalnego Instytutu Budownictwa Wodnego maksymalne stany wody wzrosną we Frankfurcie nad Odrą i Słubicach o 15 cm. Ekstremalne zjawiska pogodowe, jakie obecnie obserwujemy w Niemczech Zachodnich, nie są nawet brane pod uwagę w tych obliczeniach. Ochrona przeciwpowodziowa służy tylko jako pretekst do usprawiedliwienia absurdalnego projektu, ponieważ Bank Światowy i UE finansują jedynie ochronę przeciwpowodziową, a nie transport towarowy. Oznacza to, że środki zostały sprzeniewierzone. Planowana rozbudowa nie jest również zgodna z unijnym prawem ochrony środowiska i dlatego należy ją powstrzymać. Ekologiczny transport należy promować poprzez rozbudowę kolei, a nie przez kosztowne niszczenie przyrody połączone ze zwiększonym ryzykiem powodzi.”

„Bezpieczeństwo Mieszkanek i Mieszkańców zamieszkujących tereny nadodrzańskie nie jest rzeczywistym powodem projektowanej regulacji Odry po polskiej stronie. Prawdziwym celem jest rozwój żeglugi śródlądowej i megalomania obecnego rządu PiS. Ochrona przeciwpowodziowa stanowi tu jedynie pretekst dla realizacji tej szkodliwej inwestycji, której konsekwencje i koszty ponosić będziemy przez dziesięciolecia” – mówił poseł polskiej Partii Zieloni dr Tomasz Aniśko podczas spotkań z uczestnikami akcji.

Źródło: Informacja prasowa z Biura Poselskiego Posła na Sejm RP dr Tomasza Aniśko

Czytaj też: Młoda para ze Słubic dołączyła do Twórczego Społeczeństwa i walczy o lepszy świat

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10
tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice