18 sierpnia władze miasta zdecydowały o całkowitym zamknięciu Gimnazjum Karla Liebknechta. Dlaczego? W szkole wykryto pozytywne wyniki testów na COVID-19. 

W Gimnazjum Karla Liebknechta we Frankfurcie zdiagnozowano koronawirusa. Już 14 sierpnia na swoim profilu Facebookowym burmistrz Rene Wilke poinformował o nowych zakażeniach. – Obecnie w mieście mamy 8 nowych laboratoryjnych przypadków, które zostały potwierdzone. Ogólnie rzecz biorąc, obecnie 98 osób jest objętych kwarantanną. Dwie klasy szkolne musiały zostać usunięte z regularnych zajęć. Dzieci i młodzież są w izolacji domowej – czytamy wpis. 

Żeby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa władze miasta zdecydowały o zamknięciu Gimnazjum Karla Liebknechta.  Zakażone są tutaj trzy osoby. Są to zarówno uczniowie jak i nauczyciele.

Czy jeśli sytuacja się pogorszy, czy szkoła będzie zamknięta na dłuższy czas?

– W tej chwili szkoła jest zamknięta dla nauczania bezpośredniego do wtorku następnego tygodnia włącznie. Jeśli sytuacja zmieni się w kierunku większej liczby infekcji, zamknięcie szkoły będzie można przedłużyć – mówi rzecznik magistratu frankfurckiego Uwe Meier.

W tej chwili uczniowie gimnazjum mają zajęcia  w trybie online.

Uczniowie klas 7 i 9 oraz wszyscy nauczyciele zostaną poddani testowi na SARS-COV-2 w weekend. Dopóki te testy nie dadzą wyniku negatywnego, nie wolno im organizować prywatnych uroczystości z udziałem większej ilości osób, niż w ich gospodarstwie domowym. – Jest to szczególnie ważne, ponieważ w najbliższy weekend odbędą się obchody konsekracji młodzieży klas dziewiątych. Oficjalna ceremonia może odbyć się z zachowaniem ścisłej zasady higieny. Prywatne uroczystości mogą odbywać się tylko w obecności najbliższej rodziny, bez gości – tłumaczy Meier. 

Sytuacja wpłynęła również na to, że tegoroczne spotkanie absolwentów się nie odbędzie, o czym poinformowała szkoła na swoim profilu. 

„Prosimy stałych uczestników i wszystkich pozostałych gości o wyrozumiałość i mamy nadzieję, że kolejne spotkanie absolwentów odbędzie się we wrześniu 2021 roku”.  

Do Gimnazjum Karla Liebknechta we Frankfurcie uczęszczają także uczniowie ze Słubic. 

1 września również polskie dzieci i młodzież wrócą do szkół i przedszkoli. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym planują przywrócić stacjonarny system nauczania bez szczególnych obostrzeń sanitarnych. W sytuacjach pojawienia się zakażeń w danej placówce, podobnie jak gimnazjum we Frankfurcie nad Odrą, szkoły będą przechodziły na zdalny system nauczania. Czy sytuacja powtórzy się po polskiej stronie?