job gb21969e42 1920
Jak znaleźć pierwszą pracę? Fot. Pixabay.com

Dla osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy, brak doświadczenia zawodowego może wydawać się ogromną wadą, czymś, co przekreśla ich szanse na dobrą pracę i szybkie jej znalezienie. Takie myślenie to jednak błąd. Każdy przecież kiedyś zaczynał i choć początki mogą być trudne – w końcu wchodzimy w nową życiową rolę – to jednak nie warto zniechęcać się już na starcie. 

Jak znaleźć pierwszą pracę

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię stanowisko programisty, bankowca, sprzedawcy, czy może praca na kolei – bez doświadczenia musisz być gotowy na zdobywanie nowych umiejętności. Warto więc z jednej strony mieć pokorę i być gotowym na samodoskonalenie, ale z drugiej znać swoją wartość i wierzyć w siebie. Pierwsza praca powinna dawać satysfakcję. Na początku dobrze jest „zaczepić się” w wybranej branży. Świetną ku temu okazją są praktyki i staże. Można również zacząć od stanowisk asystenckich, juniorskich i z biegiem czasu piąć się po szczeblach kariery.

Przeglądając ogłoszenia, zwracaj uwagę na wymagania pracodawców. Wiele firm nie szuka specjalistów z wieloletnim stażem, ale osób młodych, niekiedy jeszcze w trakcie studiów, które można szybko przyuczyć do pracy. Szczegółowe oferty, zawierające wszystkie niezbędne z punktu widzenia kandydata informacje, znajdziesz na portalu rekrutacyjnym praca.pl. Co ważne, propozycje zatrudnienia można tam dodatkowo filtrować. Jeśli więc szukasz ofert typu praca Warszawa, nie musisz przeglądać ogłoszeń w innych lokalizacjach. Dzięki odpowiednim filtrom wyświetlisz tylko to, co naprawdę Cię interesuje.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW
Przygotuj dobre CV

Szukając pierwszej pracy po studiach czy po szkole, musisz mieć pod ręką perfekcyjny życiorys. CV ma pokazać pracodawcom, że wyróżniasz się na tle innych kandydatów, wiesz, dokąd zmierzasz i jesteś nastawiony na rozwój. Sekcję na temat Twojego doświadczenia zawodowego możesz zastąpić informacjami o pozazawodowej aktywności – np. w ramach wolontariatu. Nie koloryzuj w kwestii Twoich umiejętności czy znajomości języka obcego – to szybko wyjdzie na jaw, przekreślając Twoje szanse na pracę.

Pierwsza praca a urlop — co musisz wiedzieć?

Zgodnie z Kodeksem pracy każda osoba pracująca na podstawie umowy o pracę ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu. W praktyce nieprzerwane są zwykle 2 tygodnie urlopu, a pozostałe dni dobiera się już osobno. Pracownicy mogą skorzystać z 20 lub 26 dni urlopu w roku (w zależności od stażu pracy, do którego wlicza się też lata nauki, zgodnie z zasadami zawartymi w Kp).


Rozpoczynając swoją ścieżkę kariery, nie możesz jednak liczyć na dwutygodniowy wypoczynek już w drugim czy trzecim miesiącu od zatrudnienia. Kwestię pierwsza praca a urlop reguluje art. 153. Kodeksu pracy. Zgodnie z nim:

  • 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
  • 2. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Warto też mieć świadomość, że prawo do urlopów w opisanej wyżej formie dotyczy wyłącznie umów o pracę. Jeśli wykonujesz obowiązki na mocy umowy B2B albo umów cywilnoprawnych, przepisy Kodeksu pracy Cię nie dotyczą.

Pierwsza praca a wynagrodzenie

Po pierwsze musisz wiedzieć, że pracodawca może zaoferować Ci nie mniejsze stawki niż minimalne wynagrodzenie za pracę oraz minimalna stawka godzinowa. Są one ustalane odgórnie i w 2022 r. wynoszą odpowiednio 3010 zł brutto oraz 19,70 zł brutto na godzinę. Po drugie pracodawca musi wypłacić Ci wynagrodzenie także za dzień czy okres próbny. Umawiając się na takie rozwiązanie, świadczysz przecież pracę i należy Ci się za nią zapłata.

Pierwsza praca — formalności, dokumenty

Zatrudnienie się nie jest szczególnie skomplikowanym procesem. Warto jednak znać swoje prawa i przede wszystkim sprawdzić, co się podpisuje. Każda z umów – umowa o pracę, umowa zlecenie czy umowa o dzieło – wiąże się z innymi zasadami pełnienia obowiązków. Jeśli przy podpisywaniu umowy będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, jak najszybciej wyjaśnij je z pracodawcą.

Źródło: Praca.pl

Czytaj też: Praca w Niemczech bez umiejętności języka niemieckiego – poradnik