fbpx

Jubileusz „30-lecia Viadriny“ z udziałem publiczności

Dzięki złagodzeniu przepisów sanitarnych obchody 30-lecia Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą zaplanowane na czwartek 15 lipca br. o godz. 14.30 mogą odbyć się z udziałem gości i przedstawicieli mediów. 

Uroczystość wywieszenia flag jubileuszowych, dyskusję panelową i otwarcie wystawy zaplanowane jest w dniu 15 lipca 2021 r. Udział w poszczególnych punktach programu lub w całym programie prosimy zgłaszać drogą mailową na adres: veranstaltung@europa-uni.de. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)

Zapraszamy przedstawicieli mediów na otwarcie obchodów, w czwartek, 15 lipca br., o godz. 14:30. Prezydentka Viadriny prof. dr Julia von Blumenthal wraz z władzami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i przedstawicielami studentów podniesie na maszt przed budynkiem Audimax na placu Uniwersyteckim „flagę 30-lecia”.

O godz.15.00-16.30 w sali Audimax Viadriny odbędzie się dyskusja panelowa na temat: „30 lat Uniwersytetu Europejskiego – rola Viadriny w nauce i społeczeństwie„. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych mieszkańców, grono akademickie oraz przedstawicieli mediów do udziału w uroczystościach na miejscu. Dyskusja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.

Przedstawicielki i przedstawiciele rządu Brandenburgii i polityki naukowej, szkolnictwa wyższego oraz nauki z regionu Berlin-Brandenburgia, polsko-niemieckiego świata naukowego, Frankfurtu nad Odrą oraz studentki i studenci Viadriny będą rozmawiać otwarcie o roli uczelni w nauce i społeczeństwie: o tym, jakie zmiany oceniają negatywnie oraz jakie oczekiwania maja wobec Viadriny w przyszłości.

W dyskusji udział wezmą:

– Małgorzata Kopka-Piątek, dyrektorka Programu Europejskiego, Instytut Spraw Publicznych w Warszawie
– Svea Kühl, przewodnicząca samorządu studenckiego AstA Viadrina
– Tobias Dünow, sekretarz stanu ds. nauki, badań naukowych i kultury w Brandenburgii
– prof. dr dr h. c. mult. Christoph Markschies, prezydent Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk
– Claus Junghanns, burmistrz Frankfurtu nad Odrą
– prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina


Dyskusja również będzie transmitowana na żywo w internecie i tłumaczona symultanicznie na język polski. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie udziału online na stronie www.europa-uni.de/30lat Link do transmisji zostanie wysłany przed wydarzeniem.

O godz. 17.00 w galerii przed Biblioteką Uniwersytecką odbędzie się wernisaż wystawy  fotograficznej. Na 14 wieloformatowych bannerach z około 560 zdjęciami przedstawione są najważniejsze wydarzenia z 30-letniej historii Viadriny

Od godz. 17.00 będzie można wziąć udział w bezpłatnym, krótkim oprowadzaniu po wystawie. Aby wziąć w nim udział należy wysłać zgłoszenie na adres: veranstaltung@europa-uni.de.

Wystawę będzie można oglądać w „Galerii Biblioteki” w budynku głównym Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, Große Scharrnstraße 59 aż do zakończenia obchodów, czyli do października 2022 r.

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)

Historia Viadriny

Akt założycielski Uniwersytetu Europejskiego Viadrina podpisano 15 lipca 1991 r. W październiku 1992 roku 460 studentek i studentów rozpoczęło studia. Dziś Viadrina liczy ponad 5 000 studentek i studentów z ponad 100 krajów, co sprawia, że jest jedną z najbardziej umiędzynarodowionych uczelni w Niemczech.

Rocznica założenia Viadriny – 15 lipca 1991 r. – otwiera jubileuszowy program, którego wydarzenia do października 2022 r., czyli do momentu, w którym 30 lat temu pierwsi studenci przyjechali nad Odrę, mają służyć refleksji nad historią uczelni i jej rolą w przyszłości. Należą do nich wystawy, seminaria, cykl wykładów i flagi, które będą widoczne w wielu miejscach w dwumieście: we Frankfurcie nad Odrą i w Słubicach, a dzięki nim sama Viadrina.

Program jubileuszu znajduje się na stronie: www.europa-uni.de/30lat

Czytaj też: Czytelnia Biblioteki Collegium Polonicum w Słubicach ponownie otwarta

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Portal I Love Słubice - Całym sercem dla powiatu słubickiego!