W dniu 1 marca przypadającym na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na skwerze przy ul. Konopnickiej w Słubicach odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy i kamienia ku pamięci niezłomnych oraz nadanie nazwy Placu Żołnierzy Wyklętych. 

W kwietniu 2021 radni miejscy podjęli uchwałę o nadaniu nazwy Placu Żołnierzy Wyklętych. W mediach społecznościowych wywiązała się dyskusja, w której mieszkańcy podsunęli pomysł, by na cześć pamięci żołnierzy wyklętych powstał kamień.

– Zebraliśmy się w nieformalnej społecznej grupie pięciu osób: Marcin Miś, Krzysztof Nowikiewicz, Kamila Raźnik i Krystyna Skubisz. Od czerwca 2021 podjęliśmy różne działania, by tak się stało. Wymagało to wielu odpowiednich pozwoleń i dokumentów. Udało się je uzyskać na początku lutego 2022 r. W tej chwili jest przygotowywana także tablica, ale nie chcemy na razie zdradzać, co na niej będzie – mówi Jolanta Skręty, członkini komitetu. 

Kim byli Niezłomni?

Nasz historyk Piotr Karp tak opisuje niezłomnych w swoim felietonie:

Mówiąc najogólniej byli to żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego, którzy sprzeciwiali się sowietyzacji kraju po drugiej wojnie światowej. W ramach ruchu konspiracyjnego działało od 120 do 180 tysięcy osób. Wśród niech znajdowali się m.in. byli żołnierze AK, NSZ, ale i również młodzi ochotnicy chętni do walki przeciwko nowemu okupantowi- często skupieni jedynie w regionalne i nikomu niepodlegające oddziały zbrojne. Celem partyzantów (bo Niezłomni w dużej mierze działali właśnie w partyzantce) były przede wszystkim oddziały zbrojne UB, KBW, MO oraz osoby z nimi współdziałające. Wśród Wyklętych znajdowały się tak wielkie postacie, jak Rotmistrz Witold Pilecki, August „Nil” Fieldorf, Danuta „Inka” Siedziekówna czy choćby Feliks Selmanowicz- wszyscy skazani w pokazowych procesach na kary śmierci.

Jakiś czas temu pisaliśmy niezwykle wzruszającą historię jednego z niezłomnych, który po wojnie zamieszkał w Słubicach. Czytaj: Komuniści odebrali mu człowieczeństwo – historia Żołnierza Niezłomnego, który po wojnie zamieszkał w Słubicach.

Czytaj też: „TAK” dla Placu Żołnierzy Wyklętych w Słubicach, czyli dlaczego nie powinniśmy odpuszczać tego tematu? [FELIETON]

whatsapp image 2022 02 15 at 14.14.55 (1)

whatsapp image 2022 02 15 at 14.14.55