„U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“ – pod takim hasłem ruszył konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży o tematyce lokalnej. Warunkiem uczestnictwa jest m.in.  udział w projekcie co najmniej jednego polskiego i jednego niemieckiego partnera – na przykład gminy, szkoły, organizacji pozarządowej lub innej instytucji. Co trzeba zrobić? Wypracować pomysł na projekt, przygotować materiały i podczas spotkania je zrealizować. Projekt musi trwać co najmniej cztery dni i odbywać się w Polsce i Niemczech. W przypadku trwania epidemii może być zorganizowany jako spotkanie online. Zwycięzcy otrzymają po 4 tys. euro (dla każdego z partnerów), drugie miejsce – 3 tys. euro, trzecie – 2 tys. euro. 

„Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży 2021–2023 U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie” –  zgodnie z tym hasłem zachęcamy wszystkie organizacje i instytucje planujące polsko-niemieckie projekty wymiany młodzieży do zajęcia się tematyką swoich dzielnic, wsi, miast lub powiatów. O Waszej miejscowości, dla niej i z nią w roli głównej – opowiedzcie nam,
jak w kreatywny sposób podchodzicie do Waszego otoczenia! – zachęca Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży/
Deutsch-Polnisches Jugendwerk, organizator konkursu.

Technika konkurs jest dowolna. Może to być na przykład blog z aktualnościami z partnerskiego regionu, graficzne powieści, hackathony, na których powstaną aplikacje dla młodzieży, interaktywne plany miast, kafejki pop-up serwujące menu z regionu partnera, wspólne posiedzenia parlamentów młodzieżowych poświęcone pomysłom na budżety obywatelskie, podcasty, praktyki zawodowe, audycje radiowe, rowerowe wycieczki międzypokoleniowe, a także zwiedzanie muzeum miejskiego z  oprowadzeniem tandemowym czy zbiór artykułów do lokalnych mediów w  gminie partnerskiej.

Przedmiot konkursu
Projekt spotkania młodych ludzi (do 26. roku życia) z Polski, Niemiec i ewentualnie kraju trzeciego.

Warunki uczestnictwa

• Udział w projekcie co najmniej jednego polskiego i jednego niemieckiego partnera – na przykład gminy, szkoły, organizacji pozarządowej lub innej instytucji. Mile widziane będą projekty, które uzyskają wsparcie większej liczby lokalnych partnerów zaangażowanych w organizację i realizację spotkania.

• Planowanie, organizacja, realizacja i ewaluacja projektu musi być przeprowadzona wspólnie przez polskiego i niemieckiego partnera. Nawet jeśli młodzież nie będzie sama organizować spotkania, to jej zainteresowania i pomysły muszą stanowić treść projektu.

• Przeprowadzenie dwóch spotkań – jednego po polskiej, a drugiego po niemieckiej stronie (bezpośrednio jednego po drugim lub w odstępie czasowym). W przypadku spotkania online projekt musi w równym stopniu uwzględniać problematykę zarówno polskiej, jak i niemieckiej miejscowości czy powiatu.

• Zgodność projektu z ogólnymi zasadami wspierania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Nagrody

I miejsce: 4000 euro dla każdego z partnerów w sumie 8000 euro za projekt bilateralny i 12 000 euro za projekt trójstronny

II miejsce: 3000 euro dla każdego z partnerów w sumie 6000 euro za projekt bilateralny i 9000 euro za projekt trójstronny

III miejsce: 2000 euro dla każdego z partnerów w sumie 4000 euro za projekt bilateralny i 6000 euro za projekt trójstronny

Dofinansowanie

• Projekty finałowe otrzymają dofinansowanie w wysokości do 130% stawek zryczałtowanych (obowiązujących od 2021 r.) określonych w Wytycznych PNWM. • Koszty uczestnictwa w seminariach wprowadzającym i podsumowującym oraz w uroczystości wręczenia nagród ponosi PNWM.

Przebieg i harmonogram konkursu

28 lutego 2021 r. – Ostateczny termin zgłaszania online projektów konkursowych –  aby zgłosić projekt, należy: wypełnić formularz konkursowy i wysłać przez niego szkic projektu oraz zaakceptować regulamin konkursu. Formularz online oraz szczegółowe informacje znajdziecie na stronie PNWM: www.pnwm.org/pnwm/nagroda młodzieży

15 marca 2021 r. – Wyłonienie finalistów konkursu przez jury złożone ze współpracowników PNWM .

21–24 czerwca 2021 r. – Obowiązkowe seminarium wprowadzające dla finalistów konkursu w Magdeburgu, a po jednej osobie reprezentującej partnerów projektu z Polski, Niemiec i ewentualnego kraju trzeciego. Seminarium będzie stanowiło okazję do dopracowania lub zmodyfikowania dostarczonych szkiców projektów z pomocą trenerów i ekspertów oraz do wymiany doświadczeń. Następnie finaliści zostaną poproszeni o złożenie formalnych wniosków do PNWM – projekty otrzymają dofinansowanie w wysokości do 130% stawek zryczałtowanych określonych w Wytycznych PNWM.
Projekty, które nie zakwalifikują się do finału, mogą otrzymać wsparcie w wysokości stawek obowiązujących dla pozostałych projektów PNWM.

1 lipca 2021 r.–31 grudnia 2022 r. – Realizacja projektów zakwalifikowanych do finału. Maksymalnie dwa miesiące po zrealizowaniu projektu, jednak nie później niż do 30 stycznia 2023 r., należy złożyć dokumentację oraz rozliczenie projektu. Na podstawie złożonej dokumentacji powołane przez PNWM jury wyłoni laureatów konkursu.

Lato 2023 w Polsce – Seminarium podsumowujące dla wszystkich finalistów. Prezentacja zrealizowanych projektów finałowych przed jury, a następnie uroczyste wręczenie nagród.

Więcej informacji:

Kontakt:
Aleksandra Milewska-Czachur
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)
Tel. kom.: +48 660 404 241
Mail: aleksandra.milewska-czachur@pnwm.org

Regulamin konkursu w języku polskim i niemieckim