fbpx
Home Aktualności „Łąka w moim domu” – tak nazywa się nowy projekt domu kultury w Ośnie Lubuskim

„Łąka w moim domu” – tak nazywa się nowy projekt domu kultury w Ośnie Lubuskim

by Gabrysia Farbotko
Łąka w moim domu. Fot. Pixabay.

22 sierpnia i 10 października o godz. 12:00 w centrum miasta przy fontannie odbędzie się spotkanie w sprawie nowego projektu Miejskiego Domu Kultury, w którym udział mogą wziąć mieszkańcy miasta i gminy Ośna Lubuskiego. 

-„Łąka w moim domu” wzięła się z potrzeby serc wielu mieszkańców Ośna. Nie ukrywam, że istotne znaczenie miała tu wciąż trwająca pandemia koronawirusa. Podczas rozmów z mieszkańcami wielokrotnie słyszałam, że podczas izolacji wiele osób zostało zupełnie odciętych od przyrody – mówi pomysłodawca projektu „Łąka w moim domu”  Justyna Ruban. – Nie każdy ma własną działkę czy ogródek, nie każdy ma nawet balkon żeby móc stworzyć na nim choćby namiastkę roślinnego azylu. Stąd ta cała sytuacja zainspirowała mnie do stworzenia możliwości posiadania choćby symbolicznego kawałka łąki we własnym domu czy na balkonie –  dodaje.

Projekt dofinansowano ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania. Weźmie w nim udział 30 rodzin z Ośna Lubuskiego podczas którego odbędą się dwa warsztaty.

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

Pierwszy można uznać za teoretyczny. Zbiórka będzie miała miejsce na skwerze przy fontannie. Następnie wraz z  Anną Aniśko, pasjonatką i miłośniczką przyrody udamy się na spacer żeby poznać okoliczne łąki i jej roślinność, poznamy siebie i przekażemy niezbędne informacje dotyczące projektu. Podczas drugich warsztatów, 10 października, każda rodzina dostanie skrzynkę, o wymiarach 76cm/ 35 cm, ziemię, nasiona, konewkę i ogrom wiedzy jak powstającą „łąkę” pielęgnować. Pomoże  w tym wspominana pani Anna, której ogrom wiedzy z pewnością będzie nieoceniony.

Uczestnicy wyposażeni w odpowiednie narzędzia i wiedzę zabiorą swój kawałek łąki do własnych domów ciesząc swoje oczy rosnącą roślinnością.

Kiedy zakończy się projekt?

sŁubice zaprasza białe ilovesłubice

Na to pytanie nie można odpowiedzieć, bo on dla każdego zakończy się indywidualnie. – Tak naprawdę może trwać w nieskończoność jeśli rodzina będzie dbała o swój kawałek łąki – mówi pani Justyna.

Żeby chwalić się postępami i wymieniać doświadczeniem została utworzona specjalna grupa na Facebooku o takiej samej nazwie jak projekt „Łąka w moim domu”. Można będzie wstawiać zdjęcia swojej „łąki”, ale też uzyskać poradę czy wsparcie.

– Mamy nadzieję, że stworzona grupa będzie inspiracją do kolejnych pomysłów – mówi Justyna Ruban. Warto wspomnieć, że przed budynkiem Miejskiego Domu Kultury w ramach przykładu również zakwitnie „łąka” w ogromnych donicach (każda donica będzie w kształcie litery „L” o wymiarach 160/160 cm) i każdy nasz mieszkaniec oraz goście będą mogli podziwiać naturalną roślinność idąc czy to na zakupy, do pracy czy na spacer.

Zapisać można się dzwoniąc do Miejskiego Domu Kultury w Ośnie pod numer: 502046985. Zostało jeszcze kilka miejsc!

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10
Baner Brandmed 2

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice