fbpx

Marsz równości społeczności LGBTQIA+ i osób ją wspierających odbędzie się już w niedzielę. Hasło: „Queers against Borders”.

Marsz równości społeczności LGBTQIA+ i osób ją wspierających rozpoczyna się o godzinie 12 na Placu Bohaterów w Słubicach i wyruszy w kierunku Frankfurtu nad Odrą z muzyką i sztuką dragu o godzinie 13.

Osoby, które mogą lub chcą uczestniczyć w marszu równości dopiero w Niemczech, mogą dołączyć do przemarszu na moście o godzinie 14. Od godziny 15 na Brückenplatz/Placu Mostowym we Frankfurcie nad Odrą odbędą się koncerty. Wystąpią queerowe osoby artystyczne na uchodźstwie z Ukrainy, Syrii i Rosji: Enana, Nika Kraush/Britney Manson, Ala Urwał oraz Krapka;Koma.

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)

Na scenie pojawi się również muzyczny przedsmak specjalnego spektaklu „Lila Lied Queer Cabaret”, który zostanie wystawiony 24 września we frankfurckim Kleist Forum z niemieckimi i polskimi napisami.

„Solidaryzujemy się z queerowymi osobami uchodźczymi”

Tak opisują swoje spostrzeżenia organizatorzy: 

„Solidaryzujemy się z queerowymi osobami uchodźczymi wszelkiego pochodzenia! Krytykujemy trwające łamanie praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej i w obozach dla uchodźców w Polsce, gdzie osoby bezbronne, nie tylko queer, są narażone na przemoc. Jesteśmy solidarni z osobami queer na Ukrainie, które bronią swojego istnienia i praw przed rosyjską agresją. Wspieramy też wszystkich, którzy uciekli lub chcą uciec przed wojną do bezpiecznych regionów w Europie, ale nie mogą tego zrobić z powodu swojej płci.

Queerowe osoby uchodźcze doświadczają wiele dyskryminacji ze strony władz, społeczeństwa, a także wewnątrz naszej społeczności. Zdecydowanie potępiamy nielegalne deportacje uchodźczych osób queer przez Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców, czasem nawet do krajów takich jak Pakistan, gdzie homoseksualność jest karana śmiercią.

Na naszym Pride o swoich doświadczeniach opowiedzą osoby queer m.in. z Iraku i Ukrainy.
Ponadto opowiedzą o sobie osoby trans* z Niemiec i Polski. Są one najmniejszą grupą w naszej społeczności, a mimo to często to właśnie na nich najostrzej koncentruje się queerfobiczny dyskurs.

Spodziewamy się, że przedstawiciele polityczni miast Frankfurt nad Odrą oraz Słubice wezmą udział w naszym wydarzeniu.”

Medal za zaangażowanie

W ostatnich dwóch latach Słubice-Frankfurt Pride przyciągał około 1000 osób. W 2022 roku zespół organizacyjny Słubice-Frankfurt Pride został wyróżniony prestiżowym Medalem Theodora Heussa za swoje zaangażowanie w rozwój społeczeństwa obywatelskiego i walkę o prawa człowieka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zobacz jak wyglądały poprzednie marsze równości Słubice -Frankfurt: 

MARSZ RÓWNOŚCI 2021 [DUŻA GALERIA ZDJĘĆ]

UDZIAŁ W MARSZU RÓWNOŚCI WZIĘŁO OKOŁO 800 OSÓB. MARSZ ODBYŁ SIĘ BEZ ZAMIESZEK [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]

 

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10
słubicka 5, 69 108 cybinka (1)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Podcast Słubice