fbpx
Home Aktualności Mogą być wprowadzone kolejne obostrzenia. Co planuje rząd?

Mogą być wprowadzone kolejne obostrzenia. Co planuje rząd?

by Renata Hryniewicz
Jeśli liczba zakażeń będzie drastycznie wzrastała rząd planuje zamknięcie granic

Przedłużona nauka zdalna w klasach IV-VIII oraz w szkołach średnich i wyższych, całkowity zakaz przemieszczania się, ograniczenia w działalności sklepów oraz zakładów usługowych, zamknięcie kin i teatrów, zakaz organizacji koncertów, limit wiernych w kościołach, zamknięcie granic – to na razie tylko plany, ale jeśli zakażenia koronawirusem będą rosły w zatrważającym tempie rząd  takie obostrzenia wprowadzi w życie. 

Minęły dwa tygodnie od wprowadzenia pierwszych obostrzeń podczas drugiej fali epidemii. Co prawda w ostatnich dniach liczba zakażeń nieco się zmniejszyła, ale rządowy zespół zarządzania kryzysowego już przygotowuje się do ich drastycznego wzrostu planując kolejne obostrzenia.

Jeśli w ciągu najbliższych dni liczba zakażonych przekroczy 20 tysięcy, możemy być przygotowani na kolejne zakazy. Jeśli jednak liczba zakażonych utrzyma się z ostatnich dwóch dni, jest szansa na to, że planowane obostrzenia nie wejdą w życie. Pozostaną te, które obowiązują na tę chwilę. Na pewno póki co, te nie zostaną zniesione.

Jakie obostrzenia nas czekają, jeśli liczba zakażeń wzrośnie do 20 tys.? 

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10

Rząd podjął decyzję o tym, że nauka zdalna w klasach IV-VIII oraz w szkołach średnich i wyższych zostanie przedłużona, natomiast  klasy I-III nadal będą uczyły się stacjonarnie. Pozostaną otwarte także żłobki i przedszkola.

Rząd może wprowadzić zakaz przemieszczania się. Nie dotyczyłby on osób podróżujących do pracy czy na zakupy.  Wyjątkowo przemieścić będą mogły się osoby, które mają ważne sprawy do załatwienia związane z codziennym funkcjonowaniem.

Jeśli liczba zakażeń przekroczy 25 tys. przynajmniej na dwa tygodnie zamknięte zostaną salony kosmetyczne i fryzjerskie. Ograniczenia zostaną także wprowadzone w galeriach handlowych, w których czynne będą mogły być tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki.

Rząd rozważa całkowite zakazanie organizowania wydarzeń kulturalnych. 

Rządowy zespół planuje także zmniejszenie  limitu  wiernych w kościele (obecnie jest 1 osoba na 7 m) do jednej osoby na 15 metrów.

Wciąż powraca temat zamknięcia granic. Przy wzroście zakażeń rząd planuje ich zamknięcie. Granice przekraczać mogłyby osoby, które na stałe pracują w Polsce . Po wjeździe do Polski osoby takie musiałyby odbyć przymusową kwarantannę.

Czytaj też: W szpitalu coraz mniej personelu! Potrzebni są wolontariusze, ratownicy i pomoc dobrych ludzi.

Baner Brand Cy
Baner Brandmed 2

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice