a book 1945426 1920
Fot. Pixabay.com

W nowy rok zawsze wchodzimy pełni nowej energii i gotowi na podjęcie nawet najbardziej wymagających wyzwań. Wierzymy, że mamy szansę na nowy początek i co więcej, zwykle sami jesteśmy gotowi do wykonania kolejnych kroków. Tylko z czasem entuzjazm nieco słabnie i zaczyna nam brakować wytrwałości. Zwykle dzieje się tak, bo nie potrafimy dobrze zaplanować naszych celów. Jak to zmienić?

Rozlicz się z poprzedniego roku

Nie, nie chodzi tu o przygotowanie zeznania podatkowego, ale o rozliczenie się z samym sobą z tego, co udało ci się osiągnąć w roku ubiegłym, w czym odniosłeś sukces, a która inwestycja okazała się spektakularną klęską. Człowiek uczy się na błędach i warto się kontrolować. Dlatego spisz na kartce wszystko, co masz i wyceń wartość swojego majątku na dzień dzisiejszy. Tylko pamiętaj, bierz pod uwagę aktualne ceny. Zupełnie nieważne za ile kupiłeś samochód czy waluty, tylko jaka jest aktualna wartość twoich aktywów. Zamknij rok i przemyśl wnioski.

Spisz swoje cele

Kiedy zamkniesz rok, wylejesz z siebie wszystkie żale, troski i niespełnione nadzieje, zacznij spisywać swoje cela na nadchodzący rok. Najlepiej robić to ręcznie, na kartce, bo wtedy łatwiej się kreśli, zmienia, ale i wraca do pierwotnej wersji. Wbrew pozorom spisanie swoich celów, wcale nie jest proste. Muszą to być takie cele, które podlegają zwykłej analizie SMART, czyli mają być konkretne, mierzalne, zaplanowane w konkretnym czasie, a przede wszystkim realne. Proste, jeśli zarabiasz średnią krajową, raczej nie planuj, że w kolejnym roku uda ci się kupić Ferrari. Takie najważniejsze cele finansowe powinny koncentrować się na poduszce zabezpieczenia finansowego, twojej emeryturze (nie zapominaj, jesteś o kolejny rok starszy), przyszłości dzieci, a w krótkim terminie choćby na wakacjach czy remoncie domu.

Ustal, dlaczego cele są dla ciebie ważne

Wszystkiego nie da się zrobić od razu, to proste. Najważniejsza jest jednak wytrwałość, dlatego musisz wiedzieć, co sprawia, że twoje cele są dla ciebie ważne. Przy każdym z nich, napisz przynajmniej w kilku punktach, dlaczego realizacja tego celu jest dla ciebie i z twojego punktu widzenia istotna. Nie zapominaj, dla ciebie. Nie ma sensu branie pod uwagę opinii innych, którzy twierdza np. że najważniejsze jest zapewnienie sobie spokojnej emerytury. To ważne, ale być może dla ciebie priorytetem będą wakacje: zintegrujesz się z rodziną, odpoczniesz, pojedziesz w miejsce, o którym marzyłeś od dziecka czy spotkasz dawno niewidzianego przyjaciela. Musisz mieć motywację, bo inaczej zabraknie ci wytrwałości.

Zaplanuj realizację i termin

Nie zapominaj, mierzalne i konkretne. Dlatego przy każdym celu, zaplanuj przynajmniej pierwszy punkt, konieczny, by wejść na drogę jego realizacji i finał, który cię czeka. Proste, chcesz uskładać trzydzieści tysięcy na poduszce bezpieczeństwa? Policz, ile miesięcznie musisz odkładać, aby zrealizować cel np. w połowie 2023 roku. Napisz sobie, jakie zadanie musisz wykonać jako pierwsze: założyć konto oszczędnościowe i przelać na nie dwa tysiące na dobry początek. Taki początek pozwoli ci na płynne wejście w realizację celu. Musisz pamiętać o jeszcze jednym: systematycznym sprawdzaniu, czy robisz jakiekolwiek postępy. Dlatego stale monitoruj, jak ci idzie. Widoczne postępy naprawdę potrafią człowieka zdopingować.

Czytaj też: Zwolnienie lekarskie, zasiłek chorobowy – co się zmieniło w 2022 roku?