fbpx

Od dziś podwyżka mandatów, limit punktów karnych i nie tylko – weszły nowe przepisy drogowe. Co się zmieniło?

Od 1 stycznia kierowców czekają wyższe kary za wykroczenia drogowe. Policja może jednorazowo nałożyć mandat w wysokości nawet do 5 tys. zł (było 500 zł). Punkty karne znikną dopiero po upływie dwóch lat od zapłacenia mandatu. Co jeszcze się zmieniło w przepisach? 

Od dzisiaj kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów drogowych mogą się łapać za portfele. Mamy nowe przepisy w kodeksie drogowym. Wzrosły kwoty mandatów, zmienił się czas redukcji punktów karnych, za „krycie” kierującego pojazdem, gdy ten przekroczy prędkość, również poniesiemy niemały koszt.

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)

– Uważam, że to dobry ruch. Jesteśmy jednym z krajów Europy, którzy mają najniższe stawki mandatów, a zarazem duży współczynnik wypadków drogowych, których wynikiem była nadmierna prędkość. Mam nadzieję, że da to do myślenia obecnym kierowcom i ściągną nogę z gazu – mówi właścicielka słubickiej szkoły jazdy Agent Iwona Dunajewska.

Zobaczmy więc co się zmienia:

Mandaty

Słono zapłacimy za przekroczenie prędkości na drodze już o 30 km/h. I tak: 

  • kara za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h wyniesie 800 zł (było 200 – 300 zł.);
  • kara za przekroczenie prędkości o ponad 40 km/h – 1000 zł;
  • kara za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h – 1500 zł;
  • kara za przekroczenie prędkości o ponad 60 km/h – 2000 zł;
  • kara za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h – 2500 zł.

Za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h policjant ma praw skierować wniosek do sądu i tu już nie przelewki. Sąd może zasądzić nawet 30 tys. zł kary dla takiego delikwenta. 

Nie zmieni się kara za przekroczenie prędkości do 20 km/h. Jeśli kierowca przekroczy prędkość o 10 km/h zapłaci 50 zł. 11-15 km – 100 zł, 16-20 – 200 zł, 21-25 – 300 zł, 26-30 – 400 zł. 

Zmieni się także kwota mandatu jeśli zostaniemy złapani na rozmowie przez telefon podczas kierowania. Za taki uczynek zapłacimy już dzisiaj 500 zł. 


Za co jeszcze zapłacimy więcej? 

  •  8 tys. zł może zapłacić właściciel pojazdu, który postanowi „kryć” kierującego jego autem w chwili przekroczenia prędkości.
  • Za spowodowanie kolizji mandat wynosi co najmniej 1500 zł, natomiast za spowodowanie kolizji będąc na podwójnym gazie kara jest surowsza i wynosi 2500 tys. zł. Jeśli sytuacja się powtórzy w  ciągu najbliższych dwóch lat kara wyniesie 3 tys. zł. Dla kierowców, którzy znowu kierują „pod wpływem” kara wyniesie co najmniej 5 tys. zł.
  • Za wyprzedzanie na zakazie od dziś mandat wynosi 1 tys. zł, jeśli sytuacja się powtórzy kara będzie podwójna.
  • Jeśli policja zatrzyma kierującego bez uprawnień musi się on liczyć z mandatem na 1500 zł. Jeśli zrobi to ponownie w ciągu dwóch lat zapłaci 3 tys. zł.

Piesi

Za niedostosowanie się do przepisów dotyczących przejścia dla pieszych również zapłacimy więcej. Za wyprzedzanie na przejściu lub ominięcie pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić ieszego na pasach zapłacimy minimalnie 1500 zł. Jeśli sytuacja powtórzy się w ciągu dwóch lat kara będzie podwójna. Dodatkowo, gdy zachowanie kierowcy stworzy zagrożenie dla zdrowia i życia pieszego, kierowca może stracić prawo jazdy. 


Punkty karne

Od dziś również zmiany dotyczące punktów karnych. Znikną one z konta kierowcy dopiero po dwóch latach od zapłacenia mandatu. Warto więc karę pieniężną płacić jak najprędzej. Musimy się również liczyć z wyższą punktacją za wykroczenie. Dotychczas maksymalna ilość punktów, które mógł otrzymać kierowca wynosiła 10. Od 1 stycznia kierowca może jednorazowo „zarobić” 15 pkt. 

Od punktów zależy stawka OC

Nowelizacja ustawy o przepisach drogowych mówi także, że w zależności od ilości posiadanych punktów kwota OC będzie większa. Tak więc, jeśli tych punktów nie będziemy mieli – nic się nie zmieni w stawce OC, jednak kierujący z punktami zapłacą stawkę wyższą, w zależności od ilości posiadanych punktów. 

Podsumowując, warto jeździć zgodnie z przepisami, by nie obciążać domowego budżetu, a przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. 

Czytaj też: Na wybudowanej drodze do Nowego Lubusza auta się nie wyminą. Mieszkańcy są wściekli

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Portal I Love Słubice - Całym sercem dla powiatu słubickiego!