fbpx
Home Aktualności Ośno Lubuskie: W Reczynku giną łabędzie. Co się tam dzieje? Wyjaśniamy sprawę…

Ośno Lubuskie: W Reczynku giną łabędzie. Co się tam dzieje? Wyjaśniamy sprawę…

by Renata Hryniewicz
235144415 523317972214309 9108947854911144368 N

Sieć obiegły zdjęcia zdechłych łabędzi, które zostały znalezione w ośniańskim jeziorze Reczynek. – W ostatnich kilku tygodniach aż 7 młodych łabędzi zniknęło z Reczynka. Ośnianie informują, iż padłe ptaki były widziane w kilku miejscach przy nabrzeżach akwenu – informuje ośniańska aktywistka Alicja Matwiejczuk. Co się tam dzieje? 

7 sierpnia została przeprowadzona sekcja zwłok dwóch łabędzi. Nie stwierdzono żadnych zmian anatomopatologicznych. 

– Sekcja wykazała, że łabędzie nie padły ze względu na chorobę. Wykluczyła też, jakoby spożyty przez łabędzie chleb mógł być przyczyną ich śmierci. Nie były również zaatakowane przez inne zwierzę bądź człowieka. Tak więc sekcja nie wskazała przyczyny – mówi A. Matwiejczuk. 

Potwierdza to Powiatowa Inspekcja Weterynarii. 

– Lekarz weterynarii podczas przeprowadzonej sekcji zwłok łabędzi nie stwierdził podejrzenia choroby zakaźnej. Nie stwierdzono również linek, czy haczyków w przewodzie pokarmowym. Zwłoki ptaków były w stanie rozkładu gnilnego – mówi nam Marzena Polnik – Pisarska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Słubicach z/s w Ośnie Lubuskim.

W całej sprawie zastanawiający jest fakt, że giną tylko młode łabędzie, natomiast łabędzie dorosłe oraz kaczki, co zauważono podczas kilku patroli, po zdarzeniu pływały po jeziorze, nie stwierdzono również śnięcia ryb. 

Sprawą zajął się WIOŚ

– Sytuacja na jeziorze Reczynek jest przez nas monitorowana. W związku z wnioskiem dotyczącym śmierci młodych łabędzi wystąpiono w tej sprawie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., ze względu na jej właściwość dotyczącą podejrzenia wystąpienia szkody w środowisku oraz ochrony gatunkowej – informuje I Love Słubice mgr.inż. Marek Demidowicz, inspektor delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. 

WIOŚ złożył także zawiadomienie w związku z możliwością popełnienia przestępstwa  przeciwko środowisku polegającego na zniszczeniu w świecie zwierzęcym do Komendy Powiatowej Policji w Słubicach, a także do Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w związku z zasadnością przebadania wody w jeziorze Reczynek pod kątem zastosowania środków ochrony roślin.

Woda w jeziorze była badana

14 maja,2 lipca oraz 27 lipca 2021 r. Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie przeprowadziło badanie wody w jeziorze Reczynek. Wynik wskazywał na to, że woda spełnia wszystkie normy i nie zagraża życiu ani zdrowiu ludzi, ani zwierząt. Kolejne badanie przeprowadzono już po śmierci młodych łabędzi, tj.  13 sierpnia 2021 r.

– Inspektor prowadzący rozpoznanie w terenie pobrał cztery próbki wody z jeziora Reczynek, które przebadał mobilnym spektrometrem MOBILE-IR. Otrzymane w urządzeniu widma spektroskopowe dla wszystkich czterech pobranych próbek były charakterystyczne dla czystej wody – mówi inspektor M. Demidowicz. – Można jedynie wskazać, że w pobranych próbkach i wykonanych pomiarach wód jeziora nie znaleziono dowodów mogących potwierdzić, że przyczyną śmierci młodych łabędzi była jakość wód w jeziorze.

Czy uda się znaleźć przyczynę śmierci łabędzi? Teraz sprawą zajmie się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp i policja. 

Mały łabędź trafił do jeziora…

– Mieszkańcy przekazali wiadomość o błąkającym się małym łabędziu (zdjęcie poniżej – red.). Został przewieziony na Reczynek, bo przecież tam miało być mu najlepiej. Zapewne to jeden z  martwych, bo był młody… Przyroda to nasze wspólne dobro i takie wydarzenia wzbudzają wiele negatywnych emocji i podejrzeń – komentuje Marzena Sakson- Nowak, mieszkanka powiatu. 

Mieszkańcy komentują

Na stronie FB Ratujmy Jezioro Reczynek pojawiły się komentarze mieszkańców, którzy są zbulwersowani tym, co się dzieje z łabędziami. 

„Woda czysta, ale pety od papierosów w wodzie i na plaży plastiki zabiją nasze dzieci. Maluszki bawią się w śmieciach, a łabędzie połykają je”

„Radzę przyjrzeć się dzieciom , które bez opieki dorosłych spędzają czas na kąpielisku i dla zabawy obrzucają łabędzie piachem i kamieniami lub starsza je . Byłam w niedawnym czasie świadkiem takiego zachowania , na które oczywiście reagowałam, jednak mam wątpliwości co do tego, czy owe dzieci zrozumiały, że robią ptakom krzywdę . Łabędzie były przestraszone, a towarzystwo miało niezły ubaw . Bardzo to przykre.”

„Dokładnie zero reakcji ze strony ludzi … Te łabędzie były wpisane w krajobraz tego miejsca . Jeżeli to sprawa człowieka mam nadzieje , że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności” 

 

Czytaj też: Ośno Lubuskie: Festyn rodzinny połączony z obchodami Powstania Warszawskiego [FOTO]

233295492 1928355300660248 5092847586957790535 N

 

 

Baner Brand Cy
tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice