Zapraszamy serdecznie do przywitania wiosny na bagnach w ramach spotkania podsumowującego działania w projekcie “Pamiętajmy o Mokradłach” realizowane w Ośnie Lubuskim przez Centrum Ochrony Mokradeł.

Chcemy Wam opowiedzieć o tym, czym tak naprawdę są mokradła, dlaczego są takie ważne i czemu w ostatnim czasie wokół terenów podmokłych jest coraz więcej zamieszania. Zabierzemy Was też na bardzo przyjemny, sensoryczny, eksploracyjny spacer po mokradłach, szukając wiosny i błotnego bujnego życia w samym centrum miasta.

Spotkanie będzie miało dwie części.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW
  • o 16.00 eksploracyjny SPACER zmysłowy w poszukiwaniu wiosny z artystką Olgą Roszkowską – zbiórka: Baszta Krzaków
  • o 18.00 WYKŁAD dr. hab. Wiktora Kotowskiego, prof. UW () o znaczeniu i ochronie torfowisk (Miejski Dom Kultury w Ośnie Lubuskim, Rybacka 3, sala nr 17)

Zaprezentujemy też raport z badań etnograficznych przeprowadzonych w Ośnie przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”: „Miasto Wśród Mokradeł” i zaprosimy do wspólnej rozmowy o przyrodzie, sytuacji i problemach Ośna.

Spotkanie jest organizowane w ramach projektu „Pamiętajmy o Mokradłach”, realizowanego przez Centrum Ochrony Mokradeł z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Pamiętajmy o Mokradłach to społeczno-przyrodniczo-artystyczny projekt, którego celem jest od/tworzenie społecznej tożsamości mokradeł, odbudowywanie relacji mieszkanek i mieszkańców z ich lokalnymi bagnami, rzeczkami, łąkami czy rozlewiskami i wspieranie w wykonywaniu działań na rzecz ochrony tych ekosystemów. W ramach projektu współpracujemy z wybranymi Opiekun(k)ami lokalnych mokradeł z całej Polski, którzy zgłosili się do nas w procesie rekrutacji, z prośbą o wsparcie w 'zaopiekowaniu’ ich mokradeł. Działanie te dobiegają właśnie końca, a ich efekty można zobaczyć w internetowym archiwum/mapie na stronie: .

Pracujemy z użyciem metod etnograficznych, audiowizualnych i partycypacyjnych. Dokumentujemy, opisujemy, badamy, rozmawiamy, wiercimy w torfie, składamy wnioski, analizujemy próbki i akty prawa miejscowego, nagrywamy chlupoty i pieśni oraz pilnujemy urzędników. Szukamy opowieści zakopanych w torfie, rozbrzmiewających nad brzegami rzek i jezior, i cichnących w rowach melioracyjnych. Re/konstruujemy wiedzę tworzoną na rożnych zasadach, przez ludzkich i nieludzkich aktorów zaplątanych w bagienne sieci.

Przez dwa lata obecności w kilku miejscach rozsianych w różnych zakątkach Polski spotkałyśmy ludzi, którzy walczą o ekosystemy, które kochają. Pokazali nam piękno i różnorodność życia na bagnach i z bagnami, ale też wszechobecne zagrożenia, konflikty i szybko zachodzące zmiany.

Jednym z takich miejsc jest Ośno Lubuskie i jego Opiekunki – bohaterki Alicja i Marzena, które nie ustają w wysiłkach, aby chronić, dokumentować, opisywać i przywracać znaczenie tutejszych wód: jezior, rzek, olsów, źródlisk, torfowisk, całej przyrody, ale też społeczności i jakości życia w mieście.

Udało nam się zgromadzić dużo materiałów – nagrań, dokumentów, a przede wszystkim ucieleśnionych doświadczeń obecności, i podzielić się wiedzą przyrodniczą, administracyjną i społeczną. W niektórych sytuacjach zaproponowaliśmy rozwiązania istniejących problemów, w innych wsparłyśmy istniejące już lokalne działania, pomysły i dążenia. Niektóre przypadki pokazały nam, że negocjowanie współzamieszkiwania antropocentrycznego świata wymaga zaakceptowania wielu kompromisów, a czasem przeciwstawienie się dominującym praktykom przekracza nasze możliwości. Zawsze jest jednak miejsce na opisywanie procesów, poszukiwania, wzajemne uczenie się i inspirowanie. Krople wody przesączającej się powoli przez mokradła, mają moc drążenia polityczno-społecznej skały, więc wierzymy, że warto podążać ich ścieżkami.

Zapraszamy do eksplorowania Mapy Zaopiekowanych Mokradeł w Polsce i zanurzenia się w błotnym archiwum relacji, pamięci, rytmów, walk i zależności, które kryją się na polskich bagnach.

Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Autor:

Magdalena Siemaszko

Czytaj także:

  • Apel wolontariuszy: Zawalczmy o życie Michałka!(filmik)
    Dziś pragniemy podzielić się z Wami poruszającą historią Michała Bienia, chłopca pełnego odwagi i uśmiechu, który każdego dnia stawia czoła podstępnej chorobie. Dystrofia Mięśniowa Duchenne’a (DMD) stopniowo pozbawia Michała siły i mobilności, odbierając mu każdy mięsień, każdy oddech… Jednak czas nie jest naszym sojusznikiem. Do poddania się terapii genowej w USA zostało zaledwie 12 miesięcy,
  • Gdzie ziemia garnki rodzi… Odkrywając tajemnice Górzycy przed powstaniem diecezji lubuskiej
    W 2024 roku świętujemy niezwykłe wydarzenie – 900. rocznicę utworzenia diecezji lubuskiej. To czas nie tylko do celebracji, ale także do refleksji nad bogatą historią regionu, która sięga głęboko w przeszłość. Górzycy, miejscowości związanej z dziejami diecezji, przyglądamy się tym razem z nieco innej perspektywy. Muzeum Twierdzy Kostrzyn zaprasza Was do podróży w głąb czasu,
  • Złodzieje preferują drogie jeepy, kampery i suvy
    Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka w ciągu ostatnich trzech dni odzyskali aż cztery pojazdy skradzione na terytorium Niemiec, o szacunkowej wartości blisko 700 tys. złotych. 17 kwietnia wspólny polsko-niemiecki patrol funkcjonariuszy SG ze Świecka, na parkingu przy jednym ze słubickich osiedli wytypował do kontroli dwa zaparkowane samochody osobowe marki Kia Sportage oraz Mitsubishi Outlander na
  • RUNMAGEDDON KIDS GÓRZYCA już 8 czerwca.
    RUNMAGEDDON KIDS GÓRZYCA już 8 czerwca. Konieczne są zapisy. Ilość miejsc jest ograniczona. Organizatorek imprezy jest Gminny Ośrodek Kultury w Górzycy.       
  • Za nami inauguracja V edycji Akademii Małego Leśnika. To było spotkanie z przyrodą i emocjami
    W minioną sobotę, przed bramą Technikum Leśnego w Starościnie, zgromadziło się ponad stu entuzjastów natury, niezależnie od wieku czy pogody. W uśmiechach i radościach spotkania dało się wyczuć atmosferę fascynacji przyrodą, która towarzyszyła podczas inauguracji piątej edycji Akademii Małego Leśnika. Cudowna pogoda sprzyjała przygodom, a jeszcze lepsza atmosfera sprawiła, że każdy był gotowy na nowe