fbpx
Home Aktualności Poseł Tomasz Aniśko apeluje do właścicieli lokali, by okazali solidarność i wsparcie osobom nieheteronormatywnym

Poseł Tomasz Aniśko apeluje do właścicieli lokali, by okazali solidarność i wsparcie osobom nieheteronormatywnym

by Renata Hryniewicz
Poseł Tomasz Aniśko. Fot. I love Słubice

Trafił do nas list od jednego ze słubickich przedsiębiorców, w którym poseł Tomasz Aniśko (partia Zieloni) apeluje do właścicieli firm gastronomicznych, by ci okazali solidarność i wsparcie osobom nieheteronormatywnym. “Pokażcie, że Wasz lokal jest miejscem, w którym nie ma zgody na tworzenie podziałów, akty agresji i dyskryminacji. Miejscem, w którym każdy jest tak samo ważny” – czytamy w piśmie. 

W jakim celu poseł wysłał list do przedsiębiorców i dlaczego właśnie do takiej grupy, która ma lokale gastronomiczne?  

– Pisma z naklejkami stworzonymi przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, na których widnieje napis „Tu jesteś u siebie, bo miłość nie wyklucza”, zostały przesłane wraz z moim apelem po to, aby – w obliczu ostatnich wydarzeń w naszym kraju – właściciele wybranych lokali tym drobnym gestem, jakim jest przyklejenie załączonej naklejki, okazali solidarność i wsparcie osobom nieheteronormatywnym oraz pokazali, że ich lokal jest miejscem, w którym nie ma zgody na tworzenie podziałów, akty agresji i dyskryminację. Że ich lokal jest miejscem, w którym każdy jest tak samo ważny – tłumaczy portalowi I Love Słubice poseł Tomasz Aniśko.

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

Apel wraz z naklejkami, został wysłany do wybranych lokali gastronomicznych znajdujących się na terenie Słubic  ponieważ- jak zaznacza poseł – są to lokale najczęściej odwiedzane przez mieszkańców miasta, naszych niemieckich sąsiadów i inne osoby z zagranicy, które z rosnącym niepokojem śledzą wydarzenia w Polsce.

– Decyzję o naklejeniu przy drzwiach wejściowych takiej naklejki pozostawiam jednak właścicielkom i właścicielom lokali – zaznacza poseł.

Czy poseł uważa, że problem homofobii jest naprawdę w Słubicach dostrzegalny, czy takie apele są potrzebne? – dopytujemy.

– Problem homofobii dostrzegalny jest w całej Polsce – kraju nie bez powodu uznanym za najbardziej homofobiczny w całej Unii Europejskiej. Dochodzą do mnie sygnały, że osoby LGBT+ w Słubicach boją się agresywnych zaczepek i nie czują się bezpiecznie wychodząc na ulicę – tłumaczy poseł Aniśko. – Sam fakt zobaczenia przez osoby LGBT+ takiej naklejki na drzwiach lokalu gastronomicznego, daje im sygnał, że w tym miejscu mogą poczuć się bezpiecznie będąc w pełni sobą.

sŁubice zaprasza białe ilovesłubice

W związku ze zbliżającym się w Słubicach marszem równości  poseł spotkał się w mieście z organizatorami marszu i aktywistami. W trakcie spaceru, na który grupa wyszła z tęczowymi flagami i parasolami, pojawiły się obraźliwe gesty i słowa skierowane w ich kierunku.

– Nasza akcja ma na celu zapobiec zagnieżdżeniu się homofobii w Słubicach. Nie ograniczamy jej tylko do Słubic, bo taki sam apel będziemy rozsyłać w innych miastach regionu. Nie chodzi tutaj bynajmniej tylko o nalepki na drzwiach, ale o to, abyśmy jako wspólnota pokazali, że Słubice chcą być miastem wolnym od nienawiści, respektującym prawa każdego człowieka – mówi poseł. – Mój apel nie jest wyrazem mojej oceny dotyczącej tego, czy Słubice dzisiaj są bardziej lub mniej homofobiczne od innych miast. Nie możemy ignorować coraz śmielszych prób dehumanizacji społeczności LGBT+ w naszym kraju. Dezinformacja oraz nienawistna agitacja prowadzą do eskalacji agresji i dyskryminacji w stosunku do osób LGBT+, które zataczają coraz szersze kręgi. Nie reagując na takie sytuacje sprawimy, że mogą one stać się naszą codziennością. Również w Słubicach – dodaje.

– Jestem osobą tolerancyjną i nie trzeba mi narzucać i apelować do okazywania solidarności wobec innych – komentuje sytuację właściciel lokalu, do którego również trafił list. –  Przykre, że pieniądze znów poszły w błoto odnośnie wysyłania listów, które i tak trafią od razu do kosza. Takim zachowaniem nie dotrzemy do ludzi, a jeszcze bardziej wywołamy spór – dodaje.

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia
tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice