fbpx
Home Aktualności Posłanka złożyła wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec policjantów. Sprawa dotyczy piątkowych zatrzymań po marszu.

Posłanka złożyła wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec policjantów. Sprawa dotyczy piątkowych zatrzymań po marszu.

by Renata Hryniewicz
Anita Kucharska-Dziedzic

Po piątkowym przemarszu doszło do nieprzyjemnego incydentu. Na filmie widzimy nieumundurowanych policjantów, którzy w dość brutalny sposób zatrzymują młodego chłopaka. Interweniuje posłanka Anita Kucharska-Dziedzic. Policjanci ją ignorują. – Złożyłam wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec tych policjantów – mówi nam poseł Anita Kucharska-Dziedzic.

Jak informuje nas rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Słubicach Ewa Murmyło sam marsz przebiegał spokojnie. Nie było żadnego zatrzymania policyjnego, nie wystawiono też mandatów ani pouczeń. Do incydentu doszło tuż po zakończeniu marszu.

– Zatrzymanie obu mężczyzn było zasadne, cała procedura zatrzymania była przeprowadzona prawidłowo – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jeden z mężczyzn nie chciał podać swoich danych personalnych w celu ustalenia jego tożsamości, mężczyzna ten popełnił wykroczenia. Drugi z mężczyzn został zatrzymany prewencyjnie z uwagi na agresywne zachowanie, był on również sprawcą wykroczeń – mówi nam E. Murmyło. – Obaj mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi, za niezakrywanie ust i nosa w miejscu publicznym, dodatkowo jeden z nich za używanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym. Drugi dopuścił się nieobyczajnego wybryku w miejscu publicznym.

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

Sprawę komentuje jeden z organizatorów marszu Mariusz Dubacki.

– Przede wszystkim chciałbym podziękować policji za zabezpieczenie spacerów kobiet, dzięki nim nie dochodziło i mam nadzieję, że nie dojdzie w przyszłości do żadnych ekscesów. Co do zatrzymania dwóch młodych mężczyzn, to należy podkreślić, że zajście miało miejsce już po zakończeniu przemarszu. W mojej ocenie zarówno jednego policjanta jak i osoby zatrzymywane poniosły nieco nerwy. Niepotrzebnie – mówi M. Dubacki.

Podczas policyjnej akcji interweniowała poseł Anita Kucharska-Dziedzic, która od policjantów domagała się przedstawienia i podania stopnia. Została zignorowana, a w jej kierunku jeden z nieumundurowanych policjantów użył niecenzuralnego słowa.

–  Moje pierwsze pytanie jako posłanki do premiera rok temu dotyczyło wakatów w policji i związanych z tym zagrożeń dla bezpieczeństwa obywateli. To pytanie pozostało bez odpowiedzi. Dziś okazuje się, że braki kadrowe w policji przekładają się na konkretne zachowania w sytuacjach kryzysowych. Policjanci skierowani dodatkowo do pilnowania obywateli w kwarantannie, do pilnowania porządku na ulicach w czasie protestów, do pilnowania domu Kaczyńskiego i biur PiS w całym kraju, popełniają ze zmęczenia i stresu błędy i tracą zimną krew. To właśnie się stało w Słubicach, policjanci zaskoczeni obecnością posłanki, która zakwestionowała zasadność ich interwencji i to, w jaki sposób ją prowadzono, zapomnieli o proceduralnych obowiązkach. Stało się to kwadrans po tym, jak instruowałam protestujących, jak i oni i policjanci powinni się zachowywać podczas ewentualnego zatrzymania. Jednak bardziej martwi mnie zachowanie tajniaka, który przekroczył granice w zachowaniu wobec posłanki. Bo jeśli w zdenerwowaniu policjant reaguje chamsko wobec posłanki i po przy świadkach, to statystycznego, stawiającego się obywatela, nieobserwowany przez nikogo, może potraktować brutalnie i np. ciężko pobić. Dlatego, kieruję do komendanta wniosek nie tylko o wdrożenie wewnętrznego postępowania dyscyplinarnego, ale przede wszystkim o badania psychologiczne. Czy tajniak, który chciał jebać posła, ma kwalifikacje psychologiczne do pełnienia służby. Bo być może trafił do służby tylko dlatego, że nikt inny tej służby nie chciał pełnić?

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10
sŁubice zaprasza białe ilovesłubice

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice