Po wizytach w obydwu Lubiechniach, Nowych Biskupicach i Starkowie przychodzi czas na odwiedziny w Lisowie. A przyznać trzeba, że jest to miejscowość o fascynującej historii, która pełna jest ciekawych i zaskakujących anegdot.

Znajdujący się w obrębie gminy Słubice Lisów (przed wojną Leißow) położony jest przy drodze krajowej numer 31, która przez Drzecin, Golice oraz m.in. Górzycę wiedze w kierunku Kostrzyna nad Odrą. Dzięki połączeniu lokalnych dróg z Lisowa bardzo łatwo dostać się również do Kowalowa, a następnie na drogę wojewódzką numer 137. Warto zaznaczyć, że miejscowość położona jest na niewielkim wzniesieniu (57 metrów n.p.m.), zaś od Słubic dzieli ją około 10 kilometrów.

Lisów na Mapie. Miejscowość ominiemy poruszając się drogą krajową ze Słubic w kierunku Kostrzyna nad Odrą
Lisów na mapie. Miejscowość ominiemy poruszając się drogą krajową ze Słubic w kierunku Kostrzyna nad Odrą

Wieś pamiętająca czasy Grunwaldu

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

Lisów po raz pierwszy w źródłach pisanych pojawia się na początku XV wieku. Bardzo prawdopodobne jednak, iż już dużo wcześniej na tym samym obszarze istniało dobrze zorganizowane osadnictwo, o czym świadczą tamtejsze znaleziska pochodzące z okresu wczesnego średniowiecza. Również z XV-tego stulecia pochodzi tamtejszy kościółek, który rozbudowany został w wieku XVI, a następnie XIX.

Wybuchowa fajka

Aż do XVIII-tego stulecia Lisów dość często zmieniał swoich właścicieli. Osada znajdowała się kolejno w sferze wpływów m.in. joannitów z Łagowa, biskupów lubuskich, a także rycerstwa i rodziny kupców o nazwisku Jobst. Wiek XIX przyniósł zniesienie tzw. pańszczyzny w ówczesnym państwie pruskim co spowodowało dynamiczny rozwój osady, a także daleko idącą zmianę jej zabudowy. To właśnie z tego okresu pochodzą budynki dawnej szkoły oraz remizy. Co ciekawe, z początkiem XIX-tego stulecia wiąże się również lokalna legenda, która opowiada o pewnym francuskim żołnierzu (od końcówki 1806 roku Prusy znajdowały się de facto pod okupacją Napoleona), któremu miejscowi postanowili dosypać prochu do fajki. Wybuch Francuza co prawda nie zabił, ale za to poważnie ranił skutecznie uniemożliwiając żołnierzowi wykonywanie dalszych zadań i rozkazów.

Zabytkowy dom mieszkalny z początków XIX wieku. W roku 2013 pozostałości historycznego budynku przeniesiono do skansenu w Ochli
Zabytkowy dom mieszkalny z początków XIX wieku. W roku 2013 pozostałości historycznego budynku przeniesiono do skansenu w Ochli

Osadnicy z Wicynia

Co wspólnego z Lisowem ma wieś o nazwie Smerekiwka, która znajduje się obecnie pod Lwowem na Ukrainie? Mówiąc wprost- bardzo wiele. Przed wojną bowiem miejscowość nosiła nazwę Wicyń i znajdowała się w granicach ówczesnej II Rzeczpospolitej. Po roku 1945 to właśnie z Wicynia przybyła duża część pierwszych osadników, którzy trafili do dawnego Leißow w ramach akcji przesiedleńczej. Do dziś tamte wydarzenia są upamiętnione w formie tablicy, którą możemy odnaleźć na murach wspomnianego kościółka.