fbpx

To już pewne! Na Małej Moskwie nie będzie sygnalizacji świetlnej, powstanie za to rondo! 

Temat bardzo niebezpiecznego skrzyżowania ul. Konstytucji 3 Maja i Jagiełły wydaje się zażegnany. Burmistrz Mariusz Olejniczak podpisał dzisiaj umowę z wykonawcą na budowę ronda. Do 30 listopada firma Eurokop Invest przebuduje także ul. Mieszka I. To świetne wiadomości dla wszystkich mieszkańców. 

– Cieszę się, że w końcu coś się tu zmieni. Miała być sygnalizacja, a powstanie rondo. Też bardzo dobre rozwiązanie – mówi słubiczanin Paweł Mochnacz, który od lat zabiegał o poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu. – Dla mnie najważniejsze jest to, aby było bezpiecznie, a przy rondzie kierowcy są zmuszeni zmniejszyć prędkość, co znacznie poprawi bezpieczeństwo. Chciałbym podziękować burmistrzowi za to, że podjął się tego tematu i realizuje obietnice – dodaje. 

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)
Fot. I Love Słubice

Fot. I Love Słubice

Pan Paweł w maju 2018 roku był inicjatorem petycji, która trafiła do gminy. W październiku miasto obiegła wiadomość o tym, że na skrzyżowaniu będą światła. Gmina wskazywała wtedy termin na 2020 r, po zakończeniu prac przez Zakład Usług Wodno- Ściekowych. Pomimo pandemii, wygląda na to, że prace skończą się w terminie, tylko plany trochę uległy zmianie i powstanie rondo.

– Koncepcje były dwie. Gmina po konsultacjach z drogowcami wybrała opcję z rondem – mówi rzeczniczka Urzędu Miejskiego Beata Bielecka.

– Statystycznie ronda są najbezpieczniejszymi skrzyżowaniami. Zobowiązują każdego uczestnika ruchu do wyhamowania, zakładając, że rondo jest oznakowane znakiem A7 – czyli ustąp pierwszeństwa. Spowoduje to, że każdy wjeżdżający na rondo będzie miał minimalną prędkość. Ktoś mógłby pomyśleć, że jest tam za mało miejsca na rondo i po części miałby rację. Jednak są to rozwiązania stosowane na całym świecie i również się sprawdzają, np. rondo w postaci linii, bądź z minimalną wyspą, po której może bez przeszkód przejechać ciężarówka – mówi Rafał Wojtyński, właściciel słubickiej szkoły jazdy „Agent”.

sŁubice zaprasza białe ilovesłubice

Pan Rafał wskazuje, że sygnalizacja świetlna faktycznie nie byłaby najlepszym rozwiązaniem. – Wyobraźcie sobie rodziców, którzy wiozą swoje dzieci do szkoły i spieszą się by zdążyć przed zapaleniem się czerwonego światła. W tym samym czasie, zawsze będą stały przy przejściu dzieci, które również podążają do szkoły. I co teraz? – zadaje pytanie słubiczanin.
– Dla spieszącego się kierowcy nie liczy się bezpieczeństwo, tylko czas. Rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie sekundnika na sygnalizatorach, oraz monitoringu co by podniosło nieco bezpieczeństwo jak i koszt inwestycji. Uważam więc, że rondo jest najlepszym w tym miejscu rozwiązaniem – dodaje. 

To nie koniec dobrych wiadomości. Firma Eurokop Invest, która zbuduje rondo zajmie się też przebudową ulicy Mieszka I.

– Zamiast bruku, na który narzekało wielu kierowców, będzie asfaltowa nawierzchnia, ponadto zbudujemy nowe chodniki z wjazdami na posesje i oświetlenie – wylicza burmistrz Olejniczak.

Prace zarówno na ul. Mieszka I jak i przy budowie ronda mają potrwać do końca listopada. Całość będzie kosztować blisko 1,9 mln zł.

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Podcast Słubice