Już od 11 marca 2022 r. na mocy polecenia Premiera RP Mateusza Morawieckiego Państwowa Straż Pożarna przejęła obowiązki związane z koordynacją działań na dworcach i w innych wyznaczonych punktach w zakresie przyjmowania i udzielania pomocy uchodźcom z obszaru Ukrainy jako terenu objętego działaniami wojennymi. Takie też działania na dworcu kolejowym w Rzepinie koordynuje Komenda Powiatowa PSP w Słubicach.

W ramach prowadzonych działań strażacy zorganizowali, rozstawili i stale utrzymują ogrzewane namioty, które wykorzystywane są na potrzeby m.in. organizacji wydawania posiłków i magazynu żywności, punktu udzielania pomocy medycznej oraz jako miejsce czasowego schronienia i odpoczynku dla uchodźców oczekujących na dalszy transport. Organizacja tzw. miasteczka namiotowego od początku była bardzo potrzebna ze względu na brak możliwości wykorzystania budynku dworca kolejowego w Rzepinie z powodu prowadzonego w nim remontu.

Koordynatorzy przewozów

Bardzo istotnym aspektem działań koordynacyjnych na dworcu jest organizacja transportu autobusowego dla uchodźców podróżujących do Niemiec, a którzy dojechali do Rzepina pociągami specjalnymi bądź innymi, które nie przekraczają granicy państwa. W tym celu powołano w Państwowej Straży Pożarnej koordynatorów odpowiedzialnych za bieżącą współpracę z przewoźnikami autokarowymi oraz dysponowanie odpowiedniej ilości autobusów zgodnie z aktualnymi potrzebami na dworcu. Strażacy wspólnie z wolontariuszami i funkcjonariuszami innych służb zapewniają uchodźcom bezpieczną i sprawną przesiadkę z pociągów do autobusów. Od 11 do 20 marca br. z dworca kolejowego w Rzepinie samymi tylko autobusami z Polski i Niemiec za zachodnią granicę przetransportowanych zostało ponad 10 tys. uchodźców.

Ponadto w ramach pomocy przyjeżdżającym uchodźcom strażacy udzielają niezbędnych informacji o możliwości transportu czy miejscach odpoczynku, przenoszą bagaże, wspierają przemieszczanie się po dworcu osób niepełnosprawnych, starszych oraz kobiet z dziećmi, pełnią dyżury w punkcie udzielania pomocy medycznej, przewożą do miejsca odpoczynku itp.

Ochotnicy też działają!

Wszystkie powyższe działania strażacy Państwowej Straży Pożarnej prowadzą wspólnie z druhami Ochotniczych Straży Pożarnych, pracownikami samorządowymi, funkcjonariuszami Straży Granicznej i innych służb, wolontariuszami, ratownikami medycznymi ze słubickiego szpitala oraz pracownikami przewoźników kolejowych.

Z naszej strony szczególne podziękowania należą się strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu słubickiego, których wkład pracy na dworcu jest nieoceniony, a gotowość do niesienia pomocy jest całodobowa, pomimo włożonego codziennego dużego wysiłku.

Źródło: KOMUNIKAT PRASOWY PSP SŁUBICE

Czytaj też: Użyczyć czy wynająć? – przyjmujesz uchodźcę pod swój dach? Zobacz, co się z tym wiąże.