Rok 2021 nieubłaganie dobiega końca. W naszej redakcji upłynął on pod znakiem wytężonej pracy, której jednym z owoców było powstanie cyklu „Palcem po Mapie”. Pierwsza odsłona naszej serii ukazała się niemal równo rok temu na przełomie stycznia i lutego – wówczas opisaliśmy dzieje obydwu Lubiechni. Dziś natomiast przyszedł czas na ostatnią tegoroczną część, w której to zaprosimy Was do Radówka. Serdecznie zapraszamy!
Radówek to niewielka wieś (około dwustu mieszkańców), która administracyjnie znajduje się na obszarze gminy Górzyca. Miejscowość w dużej mierze położona jest pośród pól uprawnych oraz łąk. W okresie Polski Ludowej w Radówku działało m.in. Państwowe Gospodarstwo Rolne oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Do roku 1945 miejscowość nosiła nazwę Kleine Rade.

Kleine Rade na przedwojennym planie. Na mapie obok Radówka dostrzeżemy jeszcze m.in. późniejszy Radów, Pamięcin, Laski oraz Golice.
Parvum Radove
Pierwsze pisane wzmianki dotyczące osady na obszarze współczesnego Radówka pochodzą z XIII wieku, choć śmiało można założyć, że już wcześniej w tym miejscu musiało istnieć osadnictwo. Ze wspomnianych zapisków (w których wieś określona jest po łacinie jako Parvum Radove) wynika przede wszystkim tyle, że był to majątek, który w owym czasie stanowił wyłączną własność biskupów lubuskich. Miejscowi chłopi żyli natomiast głównie z hodowli, rolnictwa oraz innych płodów matki ziemi.
Świątynia pamiętająca czasy Grunwaldu
Miejscowe kościoły to często największe i najbardziej ciekawe w wymiarze lokalnym zabytki. Lubiechnia Mała, Radzików czy ostatnio opisywany przez nas Radów, to zresztą świetne tego przykłady. Nie inaczej sytuacja kształtuje się w Radówku, gdzie miejscowy kościółek pamięta początki XV stulecia. Świątynię wzniesiono przy użyciu zwykłych, polnych kamieni, zaś w połowie XVII wieku dobudowano również ceglaną wieżę. Warto zauważyć, że na obszarze przykościelnego cmentarza znajduje się także pomnik, który poświęcony został poległym podczas pierwszej wojny światowej. W roku 1963 świątynia została poświęcona na nowo oraz włączona do parafii w Laskach Lubuskich.
Życzenia świąteczne
Jak się rzekło, dzisiejsza cześć naszego cyklu jest ostatnią w tym roku. Z tej okazji chciałbym życzyć Państwu radosnych, spokojnych i pełnych miłości świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku. Z serią „Palcem po Mapie” powrócimy natomiast już w styczniu. Do zobaczenia!
Wybrane źródła:
Lubuski Konserwator Zabytków
polskaniezwykła.pl
ziemialubuska.pl
Czytaj także: – Czekaliśmy na to 16 lat – mówi wójt Robert Stolarski. Wiatraki w Radówku zasilą 40 tys. gospodarstw [FOTO, VIDEO]
Zobacz też: Niepozorny to jego drugie imię, czyli przejazdem przez Radów