fbpx
Home Aktualności Wczoraj odbył się Marsz Pokoju. Nie obyło się bez nieprzyjemnego incydentu.

Wczoraj odbył się Marsz Pokoju. Nie obyło się bez nieprzyjemnego incydentu.

by Ewa Zalewska
Marsz Pokoju 2020 (1)

Pokojowe stosunki z Rosją i wznowienie negocjacji rozbrojeniowych, wojna jest największym zabójcą klimatu, ochrona klimatu zamiast uzbrojenia, ręce precz od Rosji i Chin, edukacja zamiast bomb – takie napisy widniały na transparentach, które nieśli uczestnicy Marszu Pokoju. Nie obyło się jednak bez incydentu. Krzyczącego obelgi mężczyznę zabrała policja. 

We wtorek ulicami Frankfurtu nad Odrą i Słubic przeszedł Marsz Pokoju. Uczestnicy Marszu w szczególności sprzeciwiali się jakiemukolwiek zwiększeniu wydatków na zbrojenia, zwłaszcza w kontekście panującego obecnie kryzysu klimatycznego oraz pandemii koronawirusa. Udział w nim wzięło niewiele osób, zwłaszcza ze strony polskiej można by było policzyć uczestników na palcach. 

Marsz rozpoczął się po godzinie 17:00 we Frankfurcie nad Odrą przy Steli Pokoju w parku am Anger, skąd ulicą Karl-Marx-Straße uczestnicy przeszli do kościoła Mariackiego. Marsz Pokoju zakończył się na deptaku przy ulicy Jedności Robotniczej w Słubicach. 

Właśnie tutaj do uczestników marszu jeden z obserwujących wcześniej wydarzenie mężczyzna skierował obelgi zarówno w języku polskim jak i niemieckim. 

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10

– Bandyci! Macie krew na rękach! Debile! Won!!! – takie słowa wykrzykiwał mężczyzna. 

Mężczyzna został siłą odciągnięty od uczestniczących w marszu przez dwóch mężczyzn. Ostatecznie policja założyła mu kajdanki i zabrała z miejsca wydarzenia. 

Organizatorem marszu jest frankfurcka organizacja Sieć Pokoju. 

– Idea Marszu Pokoju jest w moim przekonaniu ideą słuszną. Pokazuje, że pokój nie jest czymś, co jest nam zagwarantowane raz na zawsze. Mimo pokojowych założeń naszego marszu, miał miejsce przykry incydent z udziałem mieszkańca Słubic – mówi nam poseł Tomasz Aniśko, który brał udział w  marszu. –  Na szczęście funkcjonariusze słubickiej policji zareagowali szybko i sprawnie, dzięki czemu mogliśmy kontynuować wygłoszenie apelu w (s)pokoju.

– Ta sytuacja tylko potwierdza fakt, jak bardzo powinniśmy o pokój nieustannie dbać i wykazywać się codzienną żmudną pracą, aby go zachować i nie dopuścić do wydarzeń jakie miały miejsce podczas II wojny światowej. Dlatego też mam nadzieję, że z roku na rok będzie przybywać polskich uczestniczek i uczestników Marszu Pokoju -dodaje poseł. 

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia
Baner Brandmed 2

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice