Smogóry na przedwojennej ilustracji
Smogóry na przedwojennej ilustracji

W poprzedniej części naszego cyklu poznaliśmy w zarysie fascynującą historię Sienna. Po namyśle zdecydowałem jednak, iż pozostaniemy w klimacie podośniańskich miejscowości. Przed Państwem zatem historia wyjątkowa – historia miejscowości, która z jednej strony może poszczycić się średniowieczną metryką, ale z drugiej także unikalnymi górniczymi tradycjami. Zapraszamy do Smogór!

Smogóry to na dobrą sprawę wieś leżąca na pograniczu dwóch powiatów – słubickiego i sulęcińskiego. Smogórom zresztą zdecydowanie bliżej do Sulęcina niż do Słubic, od których dzieli je dystans aż czterdziestu kilometrów. Dla miejscowych może to oczywiście rodzić pewne problemy w sytuacji, gdy należy załatwić jakąś sprawę np. w starostwie. Jeśli chodzi zaś o wielkość, to warto zaznaczyć, iż Smogóry są największym sołectwem na obszarze gminy Ośno – miejscowość na co dzień zamieszkuje niemal siedmiuset mieszkańców.

Smogóry położone są na pograniczu powiatów słubickiego i sulęcińskiego
Smogóry położone są na pograniczu powiatów słubickiego i sulęcińskiego
Smogarya kontra naziści, czyli walka o lokalną pamięć

Najwcześniejsza historia osady w Smogórach sięga czasów, gdy na obszarach tych dominowały plemiona słowiańskie. Może o tym świadczyć późniejsza nazwa osiedla, które w średniowiecznych przekazach określane bywa jako Smogarya. Nazwa ta wywodzi się przypuszczalnie od słowiańskiego słowa Smogorja, które w języku dawnych Słowian oznaczało miejsce lub siedzibę nad torfowiskiem.

Słowiańskie korzenie Smogór tak bardzo w swoim czasie przeszkadzały niemieckim władzom, że w roku 1937 definitywnie zmieniono nazwę wsi – odtąd dawne Schmagorei miało nazywać się Treuhofen. W nazistowskich Niemczech nie było bowiem miejsca dla Słowian. W myśl ówczesnej polityki historia tych obszarów od zawsze była przecież niemiecka. O dawnym osadnictwie oraz rodowodzie słowiańskim wielu miejscowości nie można było mówić ani pisać. Jeśli mam być szczery, to widzę tutaj pewne analogie do czasów współczesnych. Dziś bowiem również można spotkać się z „gumkowaniem” tego fragmentu lokalnej historii. Pytanie jedynie, czy dzieje się tak z jakichś konkretnych pobudek, czy też nie…

Przypuszczalny układ średniowiecznej osady w Smogórach
Przypuszczalny układ średniowiecznej osady w Smogórach
Templariusze, rycerze i nowi osadnicy

Końcówka pierwszej połowy XIII wieku to niezwykle interesujący okres w dziejach ziemi lubuskiej. Na obszarach tych przeplatały się bowiem wpływy Piastów, Brandenburczyków, ale i również zakonów rycerskich. W roku 1244 pochodzący z Dolnego Śląska komes Mroczek nadał Templariuszom dobra w ówczesnym Sulęcinie. Oprócz tego we władzy zakonu znalazły się również okoliczne wsie – w tym osada w Smogórach. Co ciekawe, tutejsi bracia koncentrowali się nie tyle na walce z niewiernymi, co raczej na pomnażaniu dóbr zakonu prowadząc również zakrojoną na szeroką skalę akcję osadniczą.

Plan dawnego Schmagorei. W latach 30. naziści celowo zmienili nazwę miejscowości odcinając się tym samym od jej słowiańskich korzeni.
Plan dawnego Schmagorei. W latach 30. naziści celowo zmienili nazwę miejscowości odcinając się tym samym od jej słowiańskich korzeni.

Po likwidacji zakonu w XIV stuleciu wieś przechodziła często z rąk do rąk. U progu XV wieku osada w Smogórach podzielona była aż na trzy działy własnościowe. Prawa do tutejszych dóbr posiadały wówczas w sumie trzy rody rycerskie: von Slaberndorf, von Wistock i von Schulze. W drugiej połowie rzeczonego stulecia Smogóry przypadły natomiast rodzinie mieszczańskiej z Frankfurtu – Güntherom. Wiemy, że już wówczas we wsi istniała parafia oraz kościółek. Co stało się z tą pierwszą smogórską świątynią? Tego do końca nie wiemy, ale jeszcze pod koniec XV stulecia ufundowano kolejny kościół – to budowla, która po wielu dziejowych przejściach do dnia dzisiejszego znajduje się w Smogórach.

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. W roku 1707 dobudowano do jego ogólnej konstrukcji m.in. drewnianą wieżę. Element ten, na skutek pożaru w latach 70. niestety nie przetrwał do dnia dzisiejszego. Fot. Lubuski Konserwator Zabytków
Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. W roku 1707 dobudowano do jego konstrukcji m.in. drewnianą wieżę. Element ten, na skutek pożaru w latach 70. XX wieku niestety nie przetrwał do dnia dzisiejszego. Fot. Lubuski Konserwator Zabytków
Epoka węgla

XVI, XVII i XVIII -ty wiek to generalnie dalszy rozwój osady, jak i zmiany w jej strukturze własnościowej. Prawdziwym przełomem okazał się być jednak początek XIX stulecia – a więc czas, gdy w okolicy Ośna i Sulęcina rozpoczęto wydobycie węgla brunatnego.

Umiejscowienie najważniejszych kopalń węgla brunatnego. Początki górnictwa w regionie sięgają przełomu XVIII i XIX wieku
Umiejscowienie najważniejszych kopalń węgla brunatnego. Początki górnictwa w regionie sięgają przełomu XVIII i XIX wieku.

Początków smogórskiej kopalni należy upatrywać u progu drugiej połowy XIX stulecia. W roku 1860 złożono wniosek o nadanie pola górniczego o nazwie Oskar – jest to oficjalny początek górnictwa w Smogórach. Należy podkreślić, że praca w kopalni z całą pewnością nie należała do łatwych – eksploatacja, choćby ze względów geologicznych była niezwykle utrudniona. Co więcej, wydobywany początkowo węgiel był zbyt kruchy i tracił szybko swą wartość, dlatego też około roku 1915 dobudowano dodatkowo fabrykę brykietów wraz z kolejką – w ten sposób urobek z szybu mógł być bezpośrednio transportowany do wspomnianej fabryki i na miejscu odpowiednio przerabiany.

Fabryka brykietów przy kopalni Oskar. Fotografie z lat 30.
Fabryka brykietów przy kopalni Oskar. Fotografie z lat 30.
Misja księdza Michała

Pierwszymi powojennymi osadnikami w Smogórach byli górnicy powracający z Francji oraz przesiedleńcy ze wschodu. Jedną z kluczowych postaci tego okresu jest ksiądz Michał Kądziołka. Dzięki jego zaangażowaniu udało odbudować się miejscowy kościółek, którego gmach ucierpiał w końcówce wojny i wokół, którego wytworzyła się pierwsza, lokalna polska społeczność. 40 lat później, w roku 1985 biskup Wilhelm Pluta erygował w Smogórach samodzielną parafię.

W przedwojennych Smogórach istniały w sumie dwa pałacyki. Na zdjęciu tzw. dom gościnny wchodzący w skład dawnego dworku
W przedwojennych Smogórach istniały w sumie dwa pałacyki. Na zdjęciu tzw. dom gościnny wchodzący w skład dawnego dworku.

A jaki los spotkał kopalnię? Na początku lat 50. połączono ją z kopalnią Sieniawa tworząc w ten sposób przedsiębiorstwo Smogóry-Sieniawa. Trzeba jednak przyznać, że był to już poniekąd łabędzi śpiew miejscowego górnictwa. 10 lat później, w roku 1961 kopalnie w ostateczności zlikwidowano.

Stacja kolejowa Smogóry. Rok 1996
Stacja kolejowa „Smogóry”, rok 1996
Legenda o dobrym bazyliszku

A na koniec naszego dzisiejszego spotkania warto jeszcze wspomnieć o miejscowej legendzie, która kojarzy Smogóry z mitycznym, diabolicznym bazyliszkiem. Otóż niegdyś, w dawnych czasach mieszkańców Sulęcina i okolic nękał straszliwy graf Grunenberg. Zły władca pobierał od ludzi olbrzymie podatki doprowadzając tym samym niejedną rodzinę do głodu, ruiny i rozpaczy. W związku z takim obrotem spraw mieszkańcy Smogór postanowili uciec się do czarnej magii. Udali się do zamieszkałej w okolicach Łagowa wiedźmy z prośbą o pomoc. Ta jednak nie zrobiła nic szczególnego, a jedynie przepowiedziała, że już wkrótce w ich okolicach  nastąpią różne dziwne i niewytłumaczalne zdarzenia. Jak powiedziała, tak też się stało – we wsi pojawił się bowiem przybierający różne, demoniczne postacie bazyliszek, który przegonił tyrana zwracając wieśniakom upragnioną wolność. Na jego cześć nazwano osadę Smoczą Górą, a więc Smogórami. Bazyliszek ma ponownie powrócić, gdy Smogórom i jego mieszkańcom znów grozić będzie niebezpieczeństwo, tyrania i płacz.

Czytaj też: Noworoczna podróż do Sienna. Poznajmy dzieje i sekrety tej podośniańskiej miejscowości

Wybrane źródła:

  1. Kościoły Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Nasze Dziedzictwo
  2. Zarys historii górnictwa węgla brunatnego w okolicy Ośna Lubuskiego i Sulęcina
  3. ośno.pl
  4. zamkilubuskie.pl
  5. ziemialubuska.pl