fbpx

Wieża widokowa przy stadionie pnie się w górę

W sąsiedztwie Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji gmina Słubice buduje kompleks rekreacyjny z wieżą widokową. Jej wysokość to 30 m, ale ze względu na to, że jest ona budowana na wzgórzu, okolicę będzie można podziwiać z wysokości ok. 90 m n.p.m. Mniej więcej taką samą wysokość ma frankfurcki Oderturm.

Na wieży znajdować się będą dwie platformy widokowe: pierwsza na ponad 25 metrach wysokości składać się będzie z części przeszklonej i zewnętrznego tarasu, druga na 30 m będzie częściowo zadaszoną galerią widokową. Do punktów widokowych dostaniemy się schodami lub, na pierwszy poziom, wjedziemy windą. Na obu platformach będą miejsca do wypoczynku, a na dole wieży m.in. sanitariaty.

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)

Atrakcją dla turystów będzie nie tylko wieżą, ale też teren wokół niej, gdzie gmina planuję budowę miejsc do rekreacji, placu zabaw i wiat piknikowych. W sąsiedztwie znajdować się też będzie parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych.
Dojechać tu będzie można od ul. Sportowej. Natomiast z myślą o pieszych i rowerzystach gmina zbuduje oświetloną ścieżkę, przy której będą ławki i stojaki na rowery. Cały teren zostanie oświetlony więc będzie atrakcyjny także podczas wieczornego spaceru.

W sąsiedztwie, w miejscu ruin dawnej Wieży Kleista, stanie lapidarium, gdzie w ciekawy sposób wyeksponujemy historyczne fragmenty dawnej budowli i przypomnimy krótko jej historię.

Wieża widokowa zostanie ukończona w 2021 r. jednak zagospodarowanie terenu wokół potrwa do 30 kwietnia 2022 r.
Łącznie zostanie zagospodarowany teren o powierzchni blisko 4400 mkw.
Budowa wieży to element projektu transgranicznego, realizowanego przez Gminę Słubice wspólnie z Frankfurtem nad Odrą. Zadaniem niemieckiej strony jest wykonanie podświetlenia mostu łączącego nasze miasta (efekty będzie można podziwiać już tego lata).

Koszt budowy wieży wraz z placem zabaw i terenami rekreacyjnymi to ok. 7 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi blisko 4,1 mln zł. Różnicę gmina pokryje z własnego budżetu.

Czytaj też: Kolejna edycja uwielbianego konkursu na Dyktanda.pl

 

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10
słubicka 5, 69 108 cybinka (1)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Portal I Love Słubice - Całym sercem dla powiatu słubickiego!