17

XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu” dobiegł końca. Biblioteka słubicka, kolejny raz włączyła się w obchody tego święta i przygotowała dla swoich czytelników szereg atrakcji oraz spotkań literackich, mających na celu promowanie czytania dzieciom i popularyzację polskiej literatury.

W trakcie tygodnia czytaliśmy dzieciom książki rekomendowane przez Fundację ABC XXI- Cała Polska Czyta Dzieciom. Ich tematem przewodnim była ekologia i dbałość o otaczającą nas przyrodę. Podczas licznych spotkań z młodymi czytelnikami ze słubickich przedszkoli i szkół, prezentowaliśmy pozycje książkowe, które opisują fascynujący świat przyrody. Staraliśmy się nakłonić dzieci do refleksji ekologicznej oraz zachęcić do działań proekologicznych, mających na celu uniknięcie katastrofy klimatycznej.

Spotkania również online

Spotkania czytelnicze odbywały się również w przestrzeni online. Na bibliotecznym profilu Facebook oraz stronie internetowej bibliotekarze, zaproszeni goście czytali wybrane fragmenty literatury dla dzieci znanych polskich autorów, między innymi „Basia i śmieci” Zofii Staneckiej, „Bajka o drzewie” i „Bajka o słońcu” Elizy Piotrowskiej.
Do grona czytających dołączyła Pani Joanna Krzyżanek, popularna autorka książek dla dzieci. Pisarka przekonywała małych czytelników, że ortografia nie jest taka straszna i zdradziła tajniki łączenia szkolnych zasad z zabawą. Przedszkolaki natomiast dowiedziały się, czy należy jeść warzywa i jakie są tego konsekwencje.
We wszystkie spotkania literackie wplecione zostały ciekawe warsztaty artystyczno-plastyczne, związane z ekologią i ochroną środowiska.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW
Czytanie ma moc

Ponownie akcja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom udowodniła, że czytanie ma moc! Czytając dziecku rozwijamy jego zainteresowania, wyobraźnię i wzbogacamy jego słownictwo. „ Kto czyta książki, żyje podwójnie” -powiedział Umerto Eco. A cytując profesora Grzegorza Leszczyńskiego „Kto czyta dziecku książki – żyje poczwórnie”!
Dziękujemy wszystkim za ten piękny, zaczytany tydzień i zapraszamy do biblioteki!

Zespół BPMiG w Słubicach

Czytaj też: Rozmowa z Anną Gajdą-Cikotą z Kowalowa – certyfikowaną specjalistką od Symultaniczno- Sekwencyjnej Nauki Czytania i Metody Krakowskiej