fbpx

Wystawa „UKRAINA. Wojna Niezadeklarowana” w Collegium Polonicum w Słubicach

Od poniedziałku, 7 marca br. w holu głównym Collegium Polonicum na trzydziestu planszach przedstawiane są fotografie prezentujące działania wojenne w Debalcewie, Peskach i Słowiańsku w latach 2014-2015. Oleksandr Klymenko zrobił zdjęcia w strefie operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy. Oglądamy na nich walkę żołnierzy Gwardii Narodowej oraz regularnej armii Ukrainy z prorosyjskimi bojówkarzami oraz życie ludzi, których domostwa stały się polem bitwy.

Jak wskazuje sam autor zdjęć, każde ujęcie jest wyjątkowe i przedstawia inną historię.
Według danych ONZ w niezadeklarowanej wojnie na wschodzie Ukrainy zginęło wówczas prawie sześć tysięcy osób, około piętnastu tysięcy zostało rannych, blisko 2 miliony osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
Niezadeklarowana wojna 2014-2015 – tak jak i obecna – miała katastrofalny wpływ także na gospodarkę Ukrainy. Działalność jednej czwartej podmiotów została wstrzymana, dziesięć procent firm zostało całkowicie zniszczonych. Artyleria terrorystów, tak jak i dziś, niszczyła całe wsie, szpitale, szkoły, przedszkola.

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)

Prezentowane prace Oleksandra Klymenki pozwalają nam spojrzeć, jak wyglądają miejsca, w których toczy się wojna. Na fotografiach oglądamy codzienne życie ludzi, których domy stały na linii frontu, patrzymy na twarze żołnierzy biorący udział w walkach.

Oleksandr Klymenko, ur. 22.06.1960 r., po dwuletniej służbie wojskowej, w 1986 roku ukończył wydział dziennikarstwa Kijowskiego Państwowego Uniwersytetu im. Tara Szewczenki. Jest fotoreporterem z wieloletnim doświadczeniem. relacjonował największe konflikty zbrojne ostatnich lat na Bliskim Wschodzie i Afryce. Na co dzień pracuje w gazecie Głos Ukrainy.

Collegium Polonicum prezentuje wystawę w duchu solidarności ze studentami i studentkami, znajomymi i przyjaciółmi z Ukrainy, w obliczu tragedii, jakiej doświadczają oni od 24 lutego 2022 roku. Ma to być także głos sprzeciwu wobec docierającej do nas normalizacji tragedii Ukraińców. „Nie pozwólmy, by zobojętnieć, przyzwyczaić się i przejść do normalnego życia. Bądźmy widoczni, głośni i nieustannie solidarni. Wiara i prawda muszą zwyciężyć! Слава Україні!” – podreśla Agnieszka Brończyk, zastępca dyrektora administracyjnego Collegium Polonicum.


W ramach różnego rodzaju działań wsparcia dla Ukrainy w holu głównym Collegium Polonicum zorganizowany został punkt porad dla wszystkich uchodźców.

Godziny otwarcia: Od poniedziałku do soboty, w godz. od 13.00 do 15.00.

Czytaj też: Pomoc dla Ukrainy u sąsiadów zza Odry. Procedury we Frankfurcie Nad Odrą

Baner Brand Cy
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Podcast Słubice