fbpx
Home Aktualności Zakaz używania telefonu na przejściu, zakaz jazdy na „zderzaku” i inne – będą spore zmiany w ruchu drogowym!

Zakaz używania telefonu na przejściu, zakaz jazdy na „zderzaku” i inne – będą spore zmiany w ruchu drogowym!

by Renata Hryniewicz
Nowelizacja Prawo Drogowe

Pierwszeństwo pieszych przed wejściem na pasy, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, zakaz jazdy na tzw. zderzaku na autostradach i drogach ekspresowych, zakaz używania telefonu i innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych lub tory – Rada Ministrów 24 listopada 2020 r. przyjęła opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. 

Zarówno kierowców jak i pieszych czekają spore zmiany. Wśród wielu poprawek wprowadzono przepis, który bezwzględnie zakazuje pieszym  korzystać z telefonu podczas przejścia przez pasy. Z kolei obowiązkiem kierowcy będzie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na jezdnię. Projekt zakłada też  dopuszczalną prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych do 50 km/h (dotychczas było 60 km/h).

Nowelizacja przepisów dotyczy też jazdy po drodze ekspresowej i autostradzie. Nie będzie można jechać bardzo blisko poprzedzającego nas pojazdu, czyli na tzw. zderzaku. Co to znaczy? Na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami może wynosić połowę aktualnej prędkości. Odstępstwo od tego obowiązku ma dotyczyć przypadków, w których kierujący pojazdem wykonuje manewr wyprzedzania.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj też: Od 4 grudnia nie trzeba będzie już wymieniać dowodu rejestracyjnego jeśli zabraknie miejsca na pieczątkę

Baner Brand Cy
whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice