fbpx

Fotografia nazwana solarigrafią. Co to takiego?

Jestem fotografem amatorem. Mieszkam w  Kunowicach. Chciałbym Wam opowiedzieć o swoim hobby i nowym projekcie, który realizuję od kilku dni. Jest to jedna z dziedzin fotografii nazwana solarigrafią, technika negatywowa, dzięki której na zdjęciu otrzymamy naświetlone ruchy światła.

Fotografie otrzymujemy poprzez naświetlanie papieru fotograficznego, światłoczułego, który pod wpływem długotrwałej ekspozycji ciemnieje z wyraźnymi liniami ruchu słońca. Ciekawostką jest, że do użycia w tak zwanych aparatach otworkowych, które większość fotografów robi samemu, używa się papieru czarno-białego, a po zakończeniu naświetlania pomija się cały proces chemiczny i uzyskany negatyw skanujemy i poddajemy cyfrowej obróbce w programach graficznych. Na pozytyw otrzymujemy fotografie kolorową.

słubicka 5, 69 108 cybinka (1)

Na terenie miasta i gminy Słubice, wspólnie z córką Patrycją, rozmieściliśmy kilka takich aparatów i na dniach pojawią się nowe. Wrogów tej techniki fotografii jest kilku, oprócz pogody czy zwierząt, największym z nich jest człowiek, który ze zwykłej ciekawości czy strachu ( urządzenie może swoim wyglądem przypominać ładunek wybuchowy) zrywają i niszczy czasami kilkumiesięczne naświetlania. Więc w tym miejscu bardzo proszę mieszkańców Słubic: jeżeli ktoś z Was zauważy czarną puszkę zamocowaną do drzewa, ściany budynku, latarni itp. nie dewastujcie i nie zrywajcie jej.

O efektach i zdjęciach będę Was informował na bieżąco, kiedy tylko będę przetwarzał naświetlone i przetworzone fotografie. Jeżeli jest ktoś chętny, czy to osoba prywatna czy grupa osób do pomocy, nauki, wymiany poglądów tej techniki fotografii to serdecznie zapraszam do kontaktu za pomocą mojego profilu na Facebooku: Michał Wewiórski Fotografia lub email leonksf@gmail.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Portal I Love Słubice - Całym sercem dla powiatu słubickiego!
Podcast Słubice