Zabiegi estetyczne mogą mieć więcej wspólnego z psychologią, niż się wydaje. Potrafią pomóc osobom dotkniętym rakiem lepiej znosić radioterapię, czy chemioterapię dzięki dbałości o skórę oraz poprawiać stan psychiczny chorych. Człowiek dotknięty chorobą nowotworową myśli przede wszystkim o tym, aby przeżyć. Jednakże praktyka pokazuje, że kwestie estetyczne są dla pacjentów onkologicznych równie ważne co zdrowie.

 

Skóra wyjątkowo źle znosi leczenie przeciwnowotworowe – staje się bardzo wysuszona i podrażniona, powodując świąd i dyskomfort. Najczęściej po radioterapii w miejscu naświetlań pojawiają się przebarwienia, blizny i bruzdy. Skóra jest wyraźnie ciemniejsza, czasami nawet wręcz brązowa. Niekiedy występuje także miejscowy obrzęk. Chemioterapia również powoduje miejscowe przesuszenie, a skóra staje się bardziej podatna na uszkodzenia, stany zapalne, bakteryjne lub grzybicze. Po chemioterapii nie regeneruje się tak szybko, jak powinna, dlatego też wszelkie rany trudniej się na niej goją. Zabiegi medycyny estetycznej u pacjentek onkologicznych pomagają poprawić kondycję skóry.

 

Medycyna estetyczna dla pacjentów onkologicznych

 

Medycyna estetyczna pomaga osobom dotkniętym rakiem też lepiej znosić radio- lub chemioterapię, ponieważ dbałość o skórę poprawia ich samopoczucie i wiarę w siebie. Przykładowo we Włoszech zadaniem lekarzy medycyny estetycznej w szpitalach onkologicznych jest próba zmniejszania efektów ubocznych terapii onkologicznych. W pierwszej kolejności odbywa się to za pomocą odpowiednich dermokosmetyków. Zabiegi medycyny estetycznej nie mogą w żaden sposób wpływać na terapię przeciwnowotworową, dlatego też lekarze muszą bardzo starannie dobierać metody radzenia sobie z problemami pacjentów. Jak pokazują działania włoskich lekarzy, medycyna estetyczna często wywiera istotny wpływ na zwiększenie szans powodzenia terapii onkologicznych ze względu na lepszy stan psychiczny osób chorych. Tzw. onkokosmetyka jest też bardzo popularna w Stanach na oddziałach onkologicznych.

 

Wystarczą niewielkie zmiany


Holistyczna opieka nad pacjentem uwzględnia jego osobiste potrzeby, zarówno estetyczne, jak i psychologiczne. Można powiedzieć, że to rodzaj terapii, podczas której pacjenci otrzymują też wsparcie i zrozumienie. Niestety, nie jest to jeszcze standardem. Do naszego gabinetu nie raz trafiły pacjentki z przekonaniem, że nic im się od życia nie należy. Słyszą w innych klinikach, że skoro pokonały raka, to już wystarczy i nie powinny zaprzątać sobie głowy poprawianiem wyglądu. Te pacjentki nie chcą być bóstwami – wystarczą im niewielkie zmiany, by wrócić do życia sprzed choroby. Wobec tego nasi specjaliści starają się przywracać im wiarę w to, że mogą lepiej wyglądać i lepiej się czuć ze sobą oraz tłumaczą, z których zabiegów estetycznych mogą bezpiecznie korzystać.

Autor: Agnieszka Cholewa/ Gabinet Stomatologii i Medycyny Estetycznej w Cybince