Słubicki sport, a zwłaszcza piłka nożna to w zasadzie rówieśnicy naszego miasta. Już w 1945 roku do życia powołano protoplastę dzisiejszej Polonii – Kotwicę. Przez kolejne dziesięciolecia klub wielokrotnie zmieniał nazwę, choć największe sportowe sukcesy „Duma Pogranicza” osiągała przede wszystkim na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Przyjrzymy się dziś historii naszego klubu z naciskiem na ten właśnie okres.

Fot.- W sezonie 1995/96 Polonia występowała w gorzowskiej klasie Makroregionalnej. To właśnie wówczas „Duma Pogranicza” po raz pierwszy awansowała na trzeci szczebel rozgrywkowy. Powyżej pamiątkowy proporzec (praca własna).

Upłynęło wiele lat nim pierwszy słubicki zespół piłkarski zaczęto nazywać Polonią. Przez całe dekady zmieniały się nazwy, ale klub aż do połowy lat 90 nie potrafił osiągnąć znaczących sukcesów. Wszystko rozpoczęło się wraz ze zmianą nazwy w roku 1993 i powołaniem do życia w miejsce dawnego MLKS-u Miejskiego Klubu Sportowego nazwanego „Polonią”. Pierwsze naprawdę znaczące sukcesy pojawiły się niespełna 3 lata później, gdy nasz zespół po raz pierwszy uzyskał promocję do rozgrywek trzecioligowych. Na tym poziomie MKS potrafił utrzymać się przez najbliższe cztery sezony i przyznać trzeba, że zrobił to w naprawdę imponującym stylu! Już w swojej debiutanckiej kampanii poloniści uplasowali się na piątej pozycji, natomiast rok później poprawili ten rezultat zajmując lokatę czwartą. Kolejny odsłona zmagań ligowych ponownie przyniosła miejsce piąte i kiedy wydawało się już, że Polonia na stałe zagości w trzecioligowej czołówce nastąpił bolesny spadek.

Sprawdź -> Wyniki sezonu 2019/2020 IV Ligi Lubuskiej

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

Powrót na trzecioligowy front wiąże się z niezwykle istotną w historii klubu datą – 4 czerwca 2003 roku. Niewątpliwe wielu miejscowych kibiców doskonale pamięta tamten dzień. MKS po golu Krzysztofa Kaczmarczyka pokonuje Unię Żary 1-0 i w ostatecznym rozrachunku ponownie awansuje do III ligi. Początkowo celem ekipy z pogranicza jest jedynie walka o utrzymanie. Sytuacja zmienia się jednak, gdy w roku 2006 do zespołu dołącza m.in. bramkostrzelny Ousmane Sylla. Gwinejczyk przez kolejne trzy lata jest kluczową postacią ataku Polonii, a klub ponownie (zajmując 4 miejsce w sezonie 2006/07) ociera się o zaplecze ekstraklasy. To okres, gdy do Słubic przyjeżdżały tak renomowane firmy, jak np. GKS Katowice, Chrobry Głogów, czy choćby szczecińska Pogoń, a na trybunach w najlepsze kwitło życie. Ostatnia dekada to już nieco gorszy okres w najnowszej historii klubu, zwłaszcza sezon 2010/11 zostanie zapamiętany jako ten, w którym Polonia została wycofana z rozgrywek. Ostatnie lata to zatem próba odbudowania swojej pozycji na lokalnym piłkarskim podwórku oraz gra głównie na poziomie klasy okręgowej okraszona awansem do IV ligi w roku 2018. Obecnie, na tym czwartoligowym froncie nasz zespół prezentuje się więcej niż poprawnie zajmując na finiszu poprzedniego sezonu lokatę szóstą, zaś na półmetku obecnego czwartą. Kto wie – być może w najbliższych latach nasz przygraniczny zespół ponownie będzie mieć szansę nawiązać do swoich najlepszych lat?