Zajazd, kościół i dworek na przedwojennej fotografii 
Zajazd, kościół i dworek na przedwojennej fotografii 

Witam Państwa w roku 2022. Przez ostatnie trzy tygodnie dość usilnie zastanawiałem się nad tym, którą z miejscowości w naszym powiecie opisać jako kolejną. Decyzja niełatwa, bo przecież Nowy Rok to zawsze nowe otwarcie – a więc coś symbolicznego. Wybór padł na Sienno – niewielką wieś na obszarze gminy Ośno Lubuskie. Proszę nie dać się jednak zwieść pozorom – dawne Seefeld jedynie na pierwszy rzut oka może wydawać się miejscem nieszczególnym. Nasza dzisiejsza „bohaterka” skrywa bowiem wiele ciekawych sekretów z zamierzchłej przeszłości – jest zatem idealną kandydatką do naszej kolejnej opowieści. Bardzo gorąco zachęcam do lektury.

Jak się rzekło, Sienno to miejscowość raczej niewielka (zamieszkana przez niespełna dwustu mieszkańców) i leżąca poniekąd na uboczu – a w każdym razie z dala od głównych tras komunikacyjnych. Wieś otoczona jest przede wszystkim przez pola oraz łąki, zaś w niewielkiej od niej odległości znajduje się również Uroczysko Jezior Ośniańskich.

Sienno na mapie. Miejscowość znajduje poza głównymi szlakami komunikacyjnymi
Sienno na mapie. Miejscowość znajduje poza głównymi szlakami komunikacyjnymi.

 

Dumą Sienna pozostaje lokalny klub piłkarski. W poprzednim sezonie ekipa miejscowego KS Sienno zapewniła sobie awans do A-klasy. W obecnych rozgrywkach zespół ze Sienna plasuje się na fotelu lidera, wyprzedzając tym samym drużyny ze Słubic, Górzycy czy Kowalowa. Jest to osiągniecie tym bardziej warte uwagi, że wyniki te miejscowi osiągnęli będąc nowicjuszem na tym poziomie rozgrywkowym.

Ostatnie wyniki miejscowego KS Sienno mogą napawać mieszkańców wioski wielką dumą
Klubowy herb ekipy ze Sienna. Ostatnie wyniki zespołu mogą napawać mieszkańców wioski wielką dumą.

 

Jeziorne Pole

W źródłach pisanych Sienno (średniowieczne Seueld lub See Feldt) po raz pierwszy pojawia się u progu XIV wieku. Wiemy jednak, że osada ta musiała istnieć już dużo wcześniej – zapewne w czasach dominacji Słowian na tych obszarach. Nie znamy co prawda oryginalnej, słowiańskiej nazwy tego pierwszego osiedla, ale wiemy, że musiała być ona inspirowana najbliższymi okolicami oraz ukształtowaniem przyrodniczym terenu. Stąd też Jeziorne Pola, bo właśnie w ten sposób należy tłumaczyć późniejszą, niemiecką nazwę na określenie tejże osady.

A jak wyglądało średniowieczne Sienno? Studiując dawne plany oraz mapy można dojść do wniosku, że pierwotnie była to osada o kształcie tzw. owalnicy (a więc bardzo w swej formie charakterystyczna dla osadnictwa słowiańskiego) – przykładowo w podobny sposób prezentował się również średniowieczny Kowalów.

Przybliżony wygląd średniowiecznego Sienna
Przybliżony wygląd średniowiecznego Sienna

 

Znani z imienia i nazwiska

Do drugiej połowy XVI stulecia (a więc aż do czasów Reformacji) Sienno stanowiło de facto własność biskupów lubuskich. W roku 1563 margrabia Jan Jerzy Hohenzollern przejął dobra lubuskiej kapituły – od tego momentu rozpoczyna się protestancka historia miejscowości.

XVIII wiek to natomiast bardzo istotny etap w dziejach osady. Przypuszcza się, że to właśnie wówczas na obszarze wsi mógł powstać pierwszy folwark. Dzięki dawnym dokumentom wiemy również, iż w ówczesnym Seefeld żyło łącznie czternastu chłopów wraz z rodzinami. Co ciekawe, znamy ich dokładne nazwiska. We wsi mieszkało zatem aż czterech chłopów o nazwisku Schulz oraz dwóch o nazwisku Schade. Pozostali nosili nazwiska: Röstell, Birckholtz, Grebow, Haupt, Linder, Krossner, Bartel, Nicke i Kranich. Warto zauważyć, że oprócz rolnictwa i hodowli we wsi zajmowano się również warzeniem piwa. Obszary Ośna i okolic od wieków słynęły bowiem z wyrobu wyśmienitego złocistego trunku.

Seefeld na przedwojennym planie
Seefeld na przedwojennym planie

 

Niemi świadkowie minionych czasów

Niemym świadkiem dawnej, poniemieckiej historii tych obszarów jest niewątpliwie miejscowy dworek. Powstał on pod koniec XIX wieku mniej więcej w miejscu, w którym wcześniej istniał folwark. Budynkowi udało przetrwać się drugą wojnę światową, ale po roku 1945 został przystosowany do zupełnie nowych celów służąc m.in. jako lokalna szkoła.

Dworek w Siennie - fotografia współczesna. Źródło: Lubuski Konserwator Zabytków
Dworek w Siennie – fotografia współczesna. Źródło: Lubuski Konserwator Zabytków

Jeszcze ciekawszym pod względem historycznym obiektem wydaje się być miejscowy, późnogotycki kościółek, którego historia sięga początków XV wieku. Na przestrzeni wszystkich tych stuleci świątynia przechodziła szereg remontów i modyfikacji. W roku 1945 kościół uległ częściowemu zniszczeniu w wyniku, którego dopiero 12 lat później go odbudowano.

Sklep, kościół i staw na kolażu przedwojennych fotografii. Źródło- polska.org
Sklep, kościół i staw na kolażu przedwojennych fotografii. Źródło: polska.org

 

Niepokojące statystyki

Współczesne Sienno warto przeanalizować również pod kątem czysto statystycznym. O zbliżonej liczbie mieszkańców miejscowości powiedzieliśmy sobie na samym wstępie, ale należy odnotować, że w latach 1998-2011 liczba osób zamieszkujących wieś zmalała niemal o 20%. To efekt głównie odpływu młodych osób, które szukają lepszych warunków bytowania w innych miejscach. Należy też zaznaczyć, że niemal połowa mieszkańców Sienna to osoby w wieku nieprodukcyjnym, zaś na 65 gospodarstw, aż 22 zamieszkane są przez zaledwie jedną osobę…

Pozostaje mieć nadzieję, że pomimo tych niepokojących statystyk przyszłość Sienna rysować się będzie raczej w pogodnych barwach, czego zresztą mieszkańcom tej miejscowości bardzo serdecznie życzymy.

ZDJĘCIE NAGŁÓWKOWE: Zajazd, kościół i dworek na przedwojennej fotografii.

Czytaj też: Przystanek „Podośno”, czyli kontynuujemy naszą podróż po gminie Ośno Lubuskie

Wybrane źródła:

  1. ośno.pl
  2. Kościoły Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Nasze Dziedzictwo
  3. Lubuski Konserwator Zabytków
  4. zamkilubuskie.pl
  5. polskawliczbach.pl