fbpx
Home Aktualności Pokolorujmy przeszłość, czyli wyjątkowa podróż do lat przedwojennych

Pokolorujmy przeszłość, czyli wyjątkowa podróż do lat przedwojennych

by Piotr Karp
Przelot nad Dammvorstadt. Rok 1930

Koloryzacja dawnych zdjęć to wyjątkowo ciekawe zajęcie. Tego typu zabieg ożywia starą, najczęściej czarnobiałą fotografię wpływając tym samym na wyobraźnię odbiorcy. Dzięki koloryzacji możemy bliżej przyjrzeć się miejscom, które przez szereg lat zdążyły diametralnie się zmienić. Zerknijmy zatem, jak niegdyś prezentowały się takie ośrodki, jak Słubice (Dammvorstadt), Rzepin (Reppen), Ośno (Drossen) czy Górzyca (Göritz). Aby było ciekawiej zrobimy to z perspektywy tzw. lotu ptaka.

Na wstępie warto podkreślić, że wymienione miejscowości (za wyjątkiem Frankfurtu, który stanowił siedzibę tzw. powiatu grodzkiego) wchodziły przed wojną w skład powiatu zachodniotorzymskiego (Weststernberg). Za jego protoplastę należy uznać powiat Sternberg (czyli torzymski), który wyodrębniony został z rejencji frankfurckiej w roku 1816. Była to dość znaczna powierzchniowo jednostka administracyjna, którą to w roku 1876 podzielono na kolejne dwie części: powiat Oststernberg (wschodniotorzymski) oraz wspomniany Weststernberg (zachodniotorzymski). Taki podział administracyjny przetrwał do roku 1945.

Przelot nad przedwojennym Dammvorstadt

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

Poniższe zdjęcie jest chyba pierwszym, które pozwala nam z taką precyzją przyjrzeć się temu, jak niegdyś wyglądała prawobrzeżna część ówczesnego Frankfurtu/O. Jak Państwo widzicie w porównaniu do dzisiejszych Słubic różnic jest naprawdę sporo. W końcu do dzisiejszych czasów przetrwało raptem około 30% dawnej zabudowy. A podobieństwa? Oczywiście kamienice przy dzisiejszej ulicy Jedności Robotniczej, jak i również część zabudowań wzdłuż arterii 1 Maja. Wprawne oko dojrzy również budynek mieszkalny, który przylega dziś do „dwupasmówki”. Widać wyraźnie, że akurat ten fragment miasta musiał być w tamtym czasie dość gęsto zabudowany i trudno w sumie oszacować, ile takich kamieniczek w późniejszych latach zrównano z ziemią.

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10

Dammvorstadt w roku 1933

Dammvorstadt w roku 1933 (proszę powiększyć)

 

Wizyta w Drossen

Kolejne unikatowe zdjęcie (poniżej) przedstawia przedwojenne Ośno (Drossen). Proszę zwrócić szczególną uwagę na zwartą zabudowę ówczesnego miasteczka. Ciągle czuć tutaj typowo średniowieczny klimat i sielskość.  W wyniku działań wojennych, jak i późniejszych rozbiórek około 70% widocznych na zdjęciu budynków przestało istnieć

Drossen na przełomie lat 20 i 30.

Drossen na przełomie lat 20 i 30. (proszę powiększyć)

 

Echo Reppen

Również w Rzepinie znaczna część widocznej na fotografii zabudowy uległa po roku 1945 rozbiórkom oraz dewastacji. Na poniższych zdjęciach zobaczymy również Górzycę (Göritz) oraz Cybinkę (Ziebingen), która prawa miejskie uzyskała dopiero po zakończeniu II wojny światowej. 

Reppen przed wojną. W tle gmach kościoła (obecnie parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa)

Reppen przed wojną. W tle gmach kościoła (obecnie parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa)

 

Górzyca (Göritz)

Göritz przed wybuchem II wojny światowej

Göritz przed wybuchem II wojny światowej (proszę powiększyć)

 

Cybinka (Ziebingen)

Ziebingen- zdjęcie wykonane z perspektywy tzw. lotu ptaka

Ziebingen– zdjęcie wykonane z perspektywy tzw. lotu ptaka (proszę powiększyć)

 

Więcej dawnych zdjęć „w kolorze” już niebawem…

Baner Brand Cy
whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice