Ósma część cyklu „Palcem po mapie” wiedzie nas po raz kolejny na obszar gminy Rzepin. Tym razem bowiem odwiedzamy Sułów- niewielką wieś położoną nieopodal miejscowego rezerwatu torfowiskowego. Co ciekawe, opisywana dziś miejscowość dysponuje również długą i doprawdy interesującą historią.

Sułów położony jest mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Nowymi Biskupicami, a Kowalowem. Miejscowość kojarzona m.in. z tego, że nietrudno tutaj o utratę prawa jazdy, czy choćby o punkty karne. Sułów to w końcu jedno z tych miejsc, gdzie najszybciej natrafimy na policyjny patrol, który uzbrojony będzie w tzw. suszarkę. Jeśli chodzi zaś o walory przyrodnicze, to w pobliżu wsi znajduje się rezerwat wodny „Mokradła Sułowskie”, który jest domem dla m.in. wielu gatunków owadów oraz ptaków (by wymienić chociażby żurawia, rybitwę czarną czy gągoła). Według danych z roku 2011 we wsi zamieszkiwało około 220 mieszkańców.

Sułów na mapie. Miejscowość miniemy podróżując z Nowych Biskupic do Kowalowa.
Sułów na mapie. Miejscowość miniemy podróżując ze strony Nowych Biskupic do Kowalowa.

 

XV-wieczna metryka

Pierwsze pisane wzmianki o Sułowie pochodzą z przełomu XIV i XV-tego stulecia. Wiemy jednak, że osada w tym miejscu istniała już dużo wcześniej. Niewykluczone zatem, iż wczesnośredniowieczny Sułów mógł pełnić rolę służebną wobec gródka obronnego, który być może zlokalizowany był u brzegów jeziora Sułek. Jeśli natomiast chodzi o okres późniejszy to warto odnotować, że w roku 1428 wieś została nadana w lenno pewnej mieszczańskiej familii z Frankfurtu. Średniowieczny Sułów znajdował się zatem w posiadaniu rodzin mieszczańskich, jaki i również rycerskich. W roku 1641 osada została z kolei nadana kanclerzowi książęcemu, Joachimowi. Warto również zaznaczyć, że w wiekach średnich, jak i również w czasach późniejszych, przez wieś przebiegał jeden z głównych szlaków handlowych, który wiódł z Frankfurtu aż do Poznania.

Sułów na planie sprzed roku 1945. Wówczas wieś nazywała się Zohlow.
Sułów na planie sprzed roku 1945. Wówczas wieś nazywała się Zohlow.

 

Wspomnienie dawnego dworku

Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku innych opisywanych już przez nas miejscowości również i w Sułowie znajdował się zespół dworski. Główny budynek, który przetrwał do dnia dzisiejszego pochodzi z XIX wieku podobnie zresztą, jak i resztki otaczających go budynków gospodarczych. Po wojnie Sułów znajdował się w granicach gminy Kowalów jako tzw. gromada. Warto w tym miejscu napomknąć, że w okresie PRL gromady były najniższymi jednostkami podziału administracyjnego w kraju. Od reformy z roku 1976 Sułów znajduje się już jednak w granicach gminy Rzepin w obecnym powiecie słubickim.

Żurawie to stali goście w Sułowie
Żurawie to stali goście w Sułowie

 

Kościół świętego Wojciecha

Jednym z najbardziej wyróżniających się obiektów na obszarze opisywanej dziś miejscowości jest lokalny kościółek pod wezwaniem świętego Wojciecha. Jest to świątynia filialna przynależąca formalnie do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kowalowie. Kościół powstał na planie prostokąta, posiada czteroboczną wieżę, zaś w jego wnętrzu można m.in. podziwiać malowidła przedstawiające Matkę Bożą Nieustającej Pomocy oraz wizerunek świętego Wojciecha.

Źródła:

  1. ZiemiaLubuska.pl
  2. „Kościoły Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”   

Fotografia nagłówkowa przedstawia gospodę należącą do Wilhelma Hackbartha. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie na krótko przed wybuchem pierwszej wojny światowej.