fbpx
Home Aktualności W podróży po gminie Cybinka, czyli wprowadzenie do opowieści o Białkowie. Przystanek „Grzmiąca”

W podróży po gminie Cybinka, czyli wprowadzenie do opowieści o Białkowie. Przystanek „Grzmiąca”

by Piotr Karp
Wjazd do Grzmiącej od strony Białkowa

Czas szybko płynie. Nim zdążyłem się obejrzeć, a już zastała mnie okrągła, dwudziesta odsłona cyklu „Palcem po Mapie”. Zdecydowałem, że tym razem zatrzymamy się w Grzmiącej, aby w telegraficznym skrócie bliżej poznać historię tej ciekawej miejscowości. Za tydzień natomiast udamy się do pobliskiego Białkowa, którego intrygujące dzieje postaramy opisać się w sposób wyjątkowo wyczerpujący. 

Grzmiąca to dość spora wieś sołecka leżąca na obszarze gminy Cybinka. Do miejscowości najszybciej dostaniemy się lokalną drogą, która z Cybinki wiedzie przez m.in. wspomniany Białków. Warto podkreślić, że z Grzmiącej pochodzi m.in. miejscowy klub piłkarski Zorza, który na co dzień występuje w piłkarskiej klasie-B. Według danych z roku 2011 miejscowość zamieszkuje nieco ponad 400 osób.

Grzmiąca na mapie

Grzmiąca na mapie

Pradawne ślady

sŁubice zaprasza białe ilovesłubice

Najstarsze ślady osadnictwa ludzkiego, które można wiązać z obszarem dzisiejszej Grzmiącej pochodzą sprzed wielu tysięcy lat. W sumie zlokalizowano tutaj aż jedenaście stanowisk archeologicznych. To niemi świadkowie pradawnych czasów, w których miejscowe społeczności dopiero poznawały korzyści, które płynęły z przejścia z koczowniczego na osiadły tryb życia.

Miejscowy kościółek

Miejscowy kościółek w Grzmiącej

Germanie i Słowianie

Na terenie wsi, jak i w jej okolicach zlokalizowano również artefakty z okresu rzymskiego, a także z wieków późniejszych. Przypuszczalnie przez pewien czas zamieszkiwały w tych stronach ludy germańskie, a następnie słowiańskie. Nie można wykluczyć zresztą, że społeczności te wywierały na siebie wzajemny wpływ.

Jeziorko na skraju wsi

Zbiornik wodny na skraju wsi

W majątku Białkowa

Na kartach historii Grzmiąca pojawia się jednak dopiero pod koniec XIV wieku jako część dóbr należących do Białkowa. W XVIII-tym stuleciu natomiast we wsi powstaje folwark, zaś kolejne wieki to jej sukcesywny rozwój. Należy zwrócić uwagę, że duża część wiejskich zabudowań pochodzi z drugiej połowy wieku XIX oraz początków XX. Co ciekawe, te starsze zlokalizowane są bardziej w centrum miejscowości, zaś te młodsze na jej obrzeżach.  Jako, że Grzmiąca w średniowieczu stanowiła majątek Białkowa, to właśnie tej miejscowości poświęcimy następną część naszego cyklu. Zapewniam, że będzie wyjątkowo ciekawie i intrygująco.  Do zobaczenia!

Źródła:

  1.  cybinka.pl
  2.  ziemialubuska.pl
whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10
whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice